Българите в чужбина вече ще могат да гласуват на референдум. Това решиха депутатите, които приеха на първо четене промени в закона за допитване до народа, внесени от ГЕРБ. С новите текстове беше уреден законодателно и въпросът със съвместното провеждане на избори и референдум.
Изненадващо обаче мнозинството в парламента не облекчи изискванията за провеждане на референдум и за легитимност на резултатите. Въпреки всеобщото мнение, че сегашният закон прави допитването неработещо, не бе прието предложението на Реформаторите, АБВ и "Атака" да се намали броят на подписите, нужни за предизвикване на допитването.
РБ и АБВ поискаха не с 200 000 подписа, както е в момента, а със 150 000 гражданите да задължават парламента да обсъди искане за референдум.
Двете формации предлагаха и задължителното насрочване на референдум да става с 300 000 подписа, а не с 500 000 както е сега.
"Атака" настояваше за още по-драстично намаляване на броя.
Мнозинството отхвърли и предложението референдумът да е успешен, ако в него са участвали повече от половината избиратели. Остана текстът допитването да е легитимно, ако в него гласа си са дали най-малко толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори.