В предложението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цената на тока да се повиши с близо 2% се вижда желанието за справяне с редица наследени проблеми в енергетиката, смята бившият енергиен министър, сега депутат от ГЕРБ Делян Добрев. Пред БНТ той беше категоричен, че това решение балансира дефицитите в системата и изцяло премахва дефицитът на Националната електрическа компания (НЕК), който годишно се движеше около 800 млн. лева.
„Бъдещо увеличаване на цената може да бъде свързано само с увеличаване на някои от разходите в енергетиката“, допълни депутатът, който е и председател на енергийната комисия към Народното събрание.
Добрев обаче не вижда причини за увеличаване на разходите след законодателните промени, които премахват преференциалните цени за „зелени“ централи, а и по-стриктно се контролират разходите на дружествата в сектора. Делян Добрев не очаква и сътресения от пълната либелализация на енергийния пазар, която се очаква да се случи в началото на 2016 година.
„Със своето решение регулаторът изправи и един от най-големите дефекти – този на свободния пазар да се плаща значително по-малка такса „Задължения към обществото“ - зелени, кафяви енергии и дългосрочни договори, отколкото на регулирания пазар“, посочи Добрев.
Бившият енергиен министър направи и коментар относно „Турски поток“. Според него е трудно да се даде оценка дали този проект ще бъде осъществен на фона на различните заявки от руска страна за евентуалното трасе на тръбите.
„Няма да има „Южен поток, а „Турски поток“. Ще минава през Гърция, Македония и Сърбия. Сега няма да минава през Гърция, Македония и Сърбия, а евентуално през България“, отбеляза той и допълни, че има много заявки за проекти, но на корпоративно ниво не се случва нищо.
Депутатът повтори тезата си, че в изграждането на „Турски поток“ няма икономическа логика, защото трасето е много заобиколно, а тръбите ще доставят газ в регион, в който ще има все повече газ. „В Турция ще има все повече газ от различни източници“, категоричен беше той и добави, че за сметка на това в Източна Европа няма толкова алтернативи.
Добрев отчете, че една от причините за построяването на „Турски поток“ може да бъде потърсена и в желанието на „Газпром“ да оползотвори поръчаното оборудване за „Южен поток“.
По отношение на газовите доставки Добрев препоръча усилията да бъдат насочени към развитието на местния добив. „Вече имаме три от най-големите компании в света, които закупиха документи за участие в търговете за „Терес“ и „Силистар“, обясни още депутатът. Той припомни, че цената на природния газ, добит в Бългаиря, ще бъде с 35% по-ниска, а концесионните такси от добива ще подпомагат държавния бюджет.
За сравнение Добрев посочи, че приходи от транзита по "Южен поток" е било предвидено само при работа на пълен капацитет на тръбите. Това се случва рядко - средната запълняемост на подобни проекти е около 60%-70%, смята депутатът.