Нова оперативна програма за малките и средни предприятия ще се изпълнява през новия програмен период 2014-2020 г., съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
Програмата е в изпълнение на „Инициативата за малки и средни предприятия“ – съвместна на Европейската комисия (ЕК) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за прилагане на финансови инструменти за дребния бизнес.
За изпълнението на програмата не се изисква национално съфинансиране на операциите, като е налице възможност и за допълнително финансиране от бюджета на Европейския съюз по програми COSME и Хоризонт 2020, както и от Европейската инвестиционна банка/Европейския инвестиционен фонд.
За осигуряване на националната вноска за участие в Инициативата се предвижда да бъде заделен ресурс в размер на 102 млн. евро, които да бъдат релокирани от одобрената Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020, посочват от правителството.
Министерство на икономиката е определено за водещо ведомство, което ще отговаря за разработването на новата програма. Управляващ орган ще е Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ във ведомството.
Правителството одобри и 39-те общини, обхванати от приоритетна ос 1 на новата програма “Региони в растеж” - „Устойчиво и интегрирано градско развитие“, да изпълняват функции на междинни звена по проектите. Така местните власти ще могат сами да оценяват и подбират проектите.
Оценката и изборът на проекти от общините ще се основава на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие на 39-те големи и средни града.
Програмата “Региони в растеж” за новия програмен период още не е одобрена от европейските власти. Основният спор между София и Брюксел е за броя на градовете, които да получават подкрепа от програмата. Еврокомисията настоява ресурсът да се концентрира в най-големите градове, които имат потенциал да генерират растеж, а България иска да разпредели парите между повече градове с цел да сближи развитието на регионите.
Още миналия месец регионалният министър Лиляна Павлова обяви, че големите и средни общини ще станат междинни звена. Други по-малки 28 общини са групирани в отделна ос, като се предвижда да получават средства само за проекти за енергийна ефективност. Бюджетът, който България предлага за тях, е 106 млн. евро.