fallback

Топлофикациите са против понижаването на цените на парното

Дружествата се опасяват, че ще бъдат ощетени инвестиционните им програми, защото не са отчетени значителни техни разходи

18:28 | 03.06.15 г.

Топлофикациите възразяват срещу по-ниските цени на парното, които Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предлага да влязат в сила от 1 юли, предаде БТА.

Представители на топлофикационните дружества заявиха на днешното открито заседание в Комисията, че в доклада на работната група за определяне на нови цени в сектора не са отчетени значителни разходи и така ще бъдат ощетени инвестиционните програми на топлофикациите.

Георги Беловски, изпълнителен директор на "Топлофикация София", заяви, че комисията не е признала отчисления в размер на 2,3 млн. лв. за амортизации на топлоизточниците, както и над 7 млн. лв. амортизационни отчисления на топлопреносната мрежа.

Беловски каза, че приетият от КЕВР амортизационен период за топлопреносната мрежа от 30 години е твърде дълъг и трябва да бъде намален на 17 години.

Той допълни, че са намалени и разходите на дружеството за ремонти. По думите му това е заради изпълнението на миналогодишната програма за ремонти, но в края на миналата година "Топлофикация София" е защитила бизнес план с по-голям обем ремонти. Беловски възрази и срещу непризнаването в пълен размер на разходите за заплати, разходите за балансираща енергия, както и разходите на дружеството, свързани със събираемостта.

Илина Стефанова, мениджър от "ЕВН Топлофикация Пловдив", възрази пред КЕВР срещу определената от комисията норма на възвращаемост на капитала в размер на 4,11 процента.

"За нас не става ясно как е получена тази цифра, според независими консултанти разумната стойност на този показател трябва да е 10,34 процента", заяви Стефанова и добави, че при такава ниска норма на възвращаемост няма смисъл за по-нататъшни инвестиции. От "ЕВН Топлофикация" посочиха, че не са им признати разходи за балансиране в размер на 1 млн. лв., както и разходи за фактуриране и клиентско обслужване.

Представителите на останалите топлофикационни дружества се присъединиха към отправените възражения и повечето от тях апелираха към приемане на по-високи разходи за ремонти.

Топлофикациите, които използват като гориво въглища, сигнализираха за подценяване на цената на този ресурс.

В доклада на работната група на КЕВР липсват прогнозни количества за електрическа енергия, произведена по високоефективен комбиниран способ, каза и Петър Илиев, изпълнителен директор на Националната електрическа компания (НЕК), който, като представител на обществения доставчик, постави пред КЕВР своите възражения по доклада. Илиев отбеляза, че след промените в Закона за енергетиката от тази година НЕК вече има задължение да изкупува само енергия, която е произведена с високоефективна технология. Затова по думите му трябва да се посочат точните прогнозни количества на такава енергия. С изключение на "Топлофикация София" нито едно дружество не го е направило, заяви той.

Илиев посочи и редица неточности в доклада, като например това, че за "Топлофикация Габрово" се казва, че няма промишлени консуматори, а се появява продажба на 10 500 мегавата топлинна енергия с топлоносител водна пара. Той също така заяви, че в доклада на енергийния регулатор общото количество изкупувана високоефективна електрическа енергия от НЕК не съответства на количеството, което е ценообразуващо за регулирания пазар в сектор "електроенергетика".

От работната група, изготвила доклада, заявиха, че още през есента на 2014 г. КЕВР е изискала от НЕК да представи подписани от топлофикациите и обществения доставчик спецификации за изкупуваната електроенергия, но такива не са били представени.

Не чухме от топлофикациите как се отразяват цените на топлинната енергия върху клиентите им, заявиха още от работната група. От КЕВР припомниха, че дружествата са поискали повишаване на цените с проценти от рода на 17, 32, 15, 38, 46 - нещо, което не би могло да се понесе от клиентите им.

Според енергийния регулатор в условията на стагниращ пазар на топлинна и електрическа енергия е редно да се приеме по-дълъг период на амортизации, за да не се натоварват цените. Разходи за ремонти пък са приемани само на дружества, които имат обосновка за това.

Повечето ремонти имат инвестиционен характер и ще бъдат признати в следващия регулаторен период, когато повишат стойността на активите, обясниха още експертите. При определяне на разходите за въглеродни емисии регулаторната група е умножила купените през миналия период емисии по 5,84 евро, колкото е средната цена за тон емисии, обясниха още експертите.

Председателят на регулатора Иван Иванов заяви, че КЕВР има един и същи подход към всички дружества и няма да има ощетени или привилегировани сред тях. На 8 юни ще бъде готов окончателният проект на решение за цените на топлинната енергия, а на 10 юни ще се състои общественото обсъждане. Окончателното решение ще бъде взето на закрито заседание на 29 юни. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:57 | 14.09.22 г.
fallback