Неравноправните клаузи по ипотечните кредити в швейцарски франкове трябва да бъдат премахнати. Това заяви пред БНР Константин Райков, член на Комисията за защита на потребителите (КЗП).
„Ние разгледахме типовите договори на търговските банки с швейцарски франкове и установихме четири групи неравноправност. Едната е във връзка с определянето на лихвения процент, тъй като в тези договори беше написано, че базовият лихвен процент се определя само и единствено по усмотрение на банката, което е недопустимо по Закона за потребителския кредит“, обясни той, цитиран от пресцентъра на КЗП.
Той допълва, че законът е влязъл в сила след като са отпуснати тези кредити, но към настоящия момент, когато КЗП разглежда тези клаузи, той действа и на банката би следвало да се посочи да премахне тази неравноправна клауза.
Втората група неравноправни клаузи е относно срока на падеж на някои от вноските. Ако падежът на вноската е в почивен ден, банката е предвидила тази вноска да бъде погасена по курс в деня, който предшества деня на падежа.
Райков обясни проблема преди финансовата криза. „Тогава швейцарският франк беше с ниски котировки по силата на едно решение на Централната банка на Швейцария и поради това бяха много изгодни като привлечен ресурс. В последствие, пак съгласно решение на Централната банка на Швейцария, този курс се освободи и швейцарският франк чисто пазарно повиши буквално за дни стойността си с 20 процента, което за българските кредитополучатели, които получават възнагражденията си в български лева или в евро, е наистина един скок от 20 процента. На по-късен етап швейцарският франк се повиши до стойности до 50 процента над стойността, при която са усвоени тези франкове.”
В края на миналата седмица КЗП излезе с решение за наличие на четири неравноправни клаузи в договорите за отпускане на ипотечни кредити в швейцарски франкове и отправи препоръки към кредитни институции да ги отстранят в срок от 14 дни.
Установените от КЗП неравноправни клаузи са:
Целият валутен риск от промяната на курса на швейцарския франк е за сметка на кредитополучателя;
Няма критерий и методика, по които да се определя размерът на базовия лихвен процент, представляващ основен компонент при формирането на основния лихвен процент по кредита;
Размерът на погасителните вноски става известен едва в момента на падежа и зависи от курс продава на швейцарския франк;
Разминаване на определения падеж при погасяване на вноските с уредения в българското законодателство.
В случай че дружествата не се съобразят с препоръките, КЗП ще заведе колективен иск в съда за прогласяването им за нищожни, информират от Комисията.
Собственици на ипотечни кредити в швейцарски франкове излизат днес на протест в София. Инициатори на акцията са хора, които вече не могат да изплащат задълженията си към банките, обясни за БНР Доротея Ангелова, която е председател на сдружението "Защита правата на кредитополучателите".