Димитър Радев е кандидатурата, която на ГЕРБ ни се струва най-удачна за управител на Българска народна банка (БНБ), но всяка парламентарно представена партия би могла да припознае един или друг кандидат.
Така министърът на финансите Владислав Горанов коментира пред медии бъдещата смяна на управлението на Централната банка.
За съжаление скамейката на подходящи за централни банкери не е дълга, през месеците от последната година са водени са разговори с десетки хора и ние сме застанали зад най-подходящия, заяви Горанов, цитиран от БТА.
В отговор на въпрос дали това не става прекалено късно Горанов каза, че да се намери подходяща кандидатура е по-важно, отколкото да се смени бързо управителя на БНБ.
Ръководителят на тази институция се избира за шест години и е важно изборът да е правилен, а не бърз, подчерта министърът. Горанов изрази убеденост, че Димитър Радев ще събере достатъчно политическа подкрепа. Не смятам, че има по-подходящ за поста, каза той.
На въпрос дали има принципна уговорка със сегашния управител на БНБ Иван Искров да си подаде оставката преди изтичането на мандата му, ако има политическа подкрепа за нов управител на БНБ, Горанов каза, че е чувал за такава заявка от страна на Искров, но не го е проверявал дали ще реагира така. Скоро ще има възможност да покаже дали е готов да реализира това, което е заявявал, добави той.
Относно заместника на поста подуправител на БНБ с ресор Банков надзор Горанов посочи, че се обсъждат кандидатури, но още е рано да се обяви конкретно име. От управителя на БНБ ще зависят предложенията за останалите портфейли в банката, коментира финансовият министър.
Относно предстоящия преглед на активите на банките и препоръката на банковата асоциация да не се прибързва с него, Горанов заяви, че технологично не е просто да се направи такъв преглед.
Скоро ще бъде приет Законът за преструктуриране на кредитните институции, в който се транспонира европейската директива в тази област и в закона ще бъде предвиден механизъм и срокове за извършване на оценка на качеството на активите на финансовите институции, заяви Горанов.
Във връзка с евентуални рискове за българските банки, свързани с финансовата криза в Гърция, Горанов заяви, че не мисли, че има някакви рискове за звената на гръцки банки в България.
Това, което коментира МВФ, е свързано с гръцката държава, а не с гръцките банки, не е здравословно да се правят спекулации в тази посока, коментира Горанов. Той посочи, че страната ни има достатъчно натрупан опит за справяне с проблеми в банковата система, но това не е тема сега. Много сме далече от сценарий в тази посока, каза Горанов.