fallback

Правят регистър на сертифицираните СПА центрове

Наредбата за минималните изисквания за СПА, уелнес, балнео и таласотерапевтичните центрове е публикувана за обществено обсъждане

11:57 | 28.05.15 г.

Всеки СПА център задължително трябва да има закрит вътрешен плувен басейн, водна секция, сауна, парна баня, сектор за почивка, фитнес, помещение за контрастни процедури, зона за релакс, кабинети и кабини за процедури. Минималният размер на басейните трябва да е 10 на 4 метра.

Това са задължителните изисквания към СПА центровете, които са посочени в наредба на Министерство на туризма, публикувана за обществено обсъждане.

Наредбата регламентира редица изисквания към СПА, уелнес, балнео и таласотерапевтичните центрове и имат за цел да затегнат изискванията към хотелите, предоставящи този вид услуги.

Наредбата задава изисквания и към управителя на СПА центъра - той може да бъде лице с висше образование в професионално направление „Медицина”, „Обществено здраве”, „Здравни грижи”, „Туризъм” и „Спорт”, да владее един чужд език, да има стаж от минимум 3 години на подобна позиция в център за предоставяне на услуги, насочени към красотата на човешкото тяло.

В Наредбата се описва точно какво следва да представляват съответните центрове, предлагащи услугите.

СПА центровете трябва да предлагат разнообразни процедури, програми и ритуали, включващи използването на вода - минерална, изворна, лечебна кал и/или морска вода и/или други естествени природни фактори, чрез прилагане на класически и нетрадиционни терапевтични методи на въздействие, целящи антистрес, релакс и психо-физическо възстановяване, както и насочени към красотата на човешкото тяло.

Уелнес центровете трябва да предлагат козметично-разкрасяващи процедури, програми и антистресови ритуали, базирани на съчетание от природни лечебни ресурси и холистични подходи за постигане на физическо, емоционално, духовно, интелектуално, професионално и социално благосъстояние на личността, а използването на вода и естествени природни фактори не е задължително.

Таласотерапевтичен център е този, в който се предлагат програми и ритуали, включващи използването на морска вода и/или естествени производни продукти, лиманна кал, чрез класически и нетрадиционни терапевтични методи на въздействие, целящи възстановяване на психо-емоционалното и физическото здраве, както и насочени към красотата на човешкото тяло, които се провеждат в специализирано оборудвани кабинети, зали.

Балнеолечебен (медикъл СПА) център трябва да прилага здравни процедури, базирани на естествени лечебни фактори (минерална вода и/или лечебна кал), както и разнообразни терапевтични програми, които се провеждат в специализирано оборудвани кабинети, зали и помещения, предназначени за осъществяване на диагностика, лечение.

Ще бъде създаден регистър на сертифицираните СПА центрове, който ще бъде част от Националния туристически регистър. Сертифицирането на центровете, предлагащи СПА и уелнес услуги, ще се извършва от министъра на туризма по предложение на Експертната комисия по категоризация и сертификация на туристически обекти (ЕККСТО). От август тази година регистърът трябва да е достъпен на сайта на Министерство на туризма.

Министърът на туризма Николина Ангелкова вчера съобщи, че ще обсъди със здравния министър Петър Москов възможността гражданин на държава от ЕС, който ползва услугите на СПА хотелите у нас, да може да възстанови разходите си от здравната каса в своята държава. Според председателя на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Стефан Шарлопов ефектът от тази мярка ще е стотици милиони евро годишни приходи.

Според Шарлопов приемането на новата наредба няма да доведе до поскъпване на СПА услугата, допълва БТА. В нея са залегнали изискванията на Европейската СПА асоциация и се очаква "менте-хотелите" да отпаднат. По думите му делът на СПА туризма е 9 на сто от общия туристически продукт, който генерира 13% от БВП на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:43 | 12.09.22 г.
fallback