Българското образование все още е на ниво независимо от това какво е мнението за него. Това заяви пред БНР министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев по повод 24 май - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.
„Фактът, че толкова много българи излизат в чужбина и се държат чудесно там като учени, като студенти и какво ли не още. Има ред проблеми, разбира се и ние тези проблеми трябва да ги разглеждаме като натрупани за много години, не може с магическа пръчка всичко да стане наведнъж. Важното е, че сме започнали най-голямата реформа в момента, а именно от просвета да превърнем образованието като ковачница на просветени професионалисти във всяка една област”, каза Танев.
Той посочи, че учебното съдържание в учебниците трябва да се промени радикално. „Много държим на новите образователни стандарти, които ще последват новия закон за училищното образование да бъдат направени по начин, който да съответства на стремежите на цялото ни общество. Що се отнася до връзката с живота, която сега вече е основна, нещо, което е липсвало над 100 години, ние пускаме българския бизнес, българската наука да сътрудничи на образователната сфера в правенето на учебните програми”, каза министърът.
По думите му всички – работодатели, профсъюзи, местни ръководства, общественост, родители, неправителствени организации с министерството и организирани от министерството ще работят за новите стандарти.
Танев коментира и изслефването на УНИЦЕФ, според което 22% от младежите у нас нито учат, нито работят. Според него с настоящите учебници и учебно съдържание, със сегашните държавни стандарти „ние няма да можем да решим въпроса”.
„Надявам се, че след като новият закон излезе, след като напишем новите стандарти и излязат нови учебници, след като въведем информационните технологии, започвайки от Северозападния край...ще имаме много по-решителни крачки в посока на подобрение на нашата образователна система”, посочи той.