За ускорени процедури при изкупуване на съоръженията, така че да бъдат улеснени инвестициите, се обявиха от ЧЕЗ България и Камарата на строителите в България. На среща двете страни призоваха за промени в Закона за устройство на територията и Закона за обществените поръчки.
„През последните 2 години бяхме подложени на огромен регулаторен натиск да ограничим разходите. Постъпленията ни намаляха драстично и от 100 лева месечна сметка на битов клиент за нас остават едва 68 стотинки”, коментира регионалният мениджър на ЧЕЗ България Петър Докладал, цитиран от пресцентъра на компанията.
Според него събраните средства дават възможност единствено за поддръжка на мрежата и спешни ремонти, но не и за нови инвестиции. Поради ограничените средства се бави и изкупуването на енергийните съоръжения, а това пречи и на развитието на строителния бизнес, отчете още Докладал.
„Необходима ни е предвидима среда, която да ни позволи да инвестираме съобразно потребностите на мрежата, клиентите и бизнеса“, смята той.
Данните на компанията сочат, че през 2012 година и 2013 година държавният енергиен регулатор е одобрил целеви инвестиции на ЧЕЗ в размер на общо 80 млн. лева. В този период компанията е изкупила съоръжения за 90 млн. лева.
Преди дни пък Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби компанията с 1,25 млн. лева заради забавено изкупуване на съоръжения от физическо лице, изградило жилищен имот и поискало включване в мрежата. По закон при това положение електроразпределителното дружество трябва да изкупи изградените съоръжения.
„Ние имаме обща цел - да работим, да инвестираме и да разширяваме бизнеса си. За нас е важно да се намери бързо решение на казуса с изкупуванията”, коментира от своя страна Светослав Глосов, председател на управителния съвет на Камарата на строителите в България.