При ваксинацията на овце и говеда срещу син език от Българската агенция по безопасност на храните установили, че има разлика между официално декларираните животни и ваксинираните в стопанствата. Това заяви на пресконференция изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Пламен Моллов.
Той доказа твърдението си със следните цифри: от 1,5 млн. заявени овце са ваксинирани 1,3 млн. или са налични 86% от животните. При говедата ваксинацията не е приключила, но към момента от заявените 615 хил. животни са налични 413 хил. или налице са 67%, които евентуално ще се увеличат при приключването на процедурите.
„Ваксини има, животни няма“, каза Моллов в отговор на въпрос дали е осигурен препарат за втората ваксинация.
„Има виртуални животни, за които със сигурност са вземани субсидии“, допълни той.
„Много животни умряха при епидемията от „син език“, а след това имунната им система отслабна и бяха принудително заклани“, обясни ситуацията Бисер Чилингиров, председател на Националната овцевъдна асоциация. Той допълни, че тази година след болестта овцете имат 50% по-малко млечност и 35% по-малко агнета.
„Една ферма в Бургаско миналата година изкупуваше 12 тона мляко на ден, а тази година – 5 тона от един и същ брой стопанства“, заяви Чилингиров.
Все пак той призна, че е възможно някои стопани да са продали агнета или да имат умрели животни и да получават субсидии за това. До три дни в такива случаи трябва да бъде уведомен ветеринарният лекар, или ако в селото няма такъв – кметът, припомни той на фермерите. Ако стопанинът получава субсидии, умрелите животни могат да бъдат заменени и подпомагането не спира.
Фермери коментираха, че злоупотреби имало не само в България. Например гръцки фермери давали овцете си на фермери в България да ги гледат. Българите вземали млякото и агнетата, а гърците – субсидиите.