Спа туризмът в България има огромен потенциал, но ние започнахме да обръщаме внимание на това през последните 5-7 години. Ако се синхронизира законодателството ни с европейското, нищо няма да пречи у нас да се лекуват германци и други европейци, а за престоя и процедурите да плащат съответните им здравни каси. Това коментира Стефан Шарлопов, председател на Българския съюз по балнеология и спа в интервю за в. „Стандарт“ по повод предстоящия за втора поредна година световен конгрес за проблемите и възможностите в сектора у нас.
Базата и персоналът ни са подготвени и ако това се случи, можем да печелим милиони евро от този здравен туризъм, смята той.
Факт е, че туристическият бизнес и спа индустрията се развиват устойчиво въпреки кризата. За него това означава, че щом в такъв момент секторът бележи устойчив растеж, в по-благоприятни икономически условия би имало бум.
„И ние трябва да се радваме на печалбите в този сектор и да се опитаме да ги увеличим, вместо само да говорим за индустриите, които се свиват. И сега спа хотелите, които са наши членове, имат над 50% годишна заетост, но могат и повече. И тогава няма да сменяме персонала, а ще го държим на работа през цялата година. При постоянна работа ще поддържаме и качеството на услугите, така че и туризмът, и клиентите да печелят“, казва инвеститорът.
Да станем разпознаваеми като спа дестинация. Защото сега няма достатъчно информация, а ние не отстъпваме на Чехия, Унгария, Гърция, Турция и Румъния. Така Шарлопов отговаря на въпрос за целите, за които работи неговата асоциация.