fallback

Експерти: Не правим драматични промени в пенсионната система

Работодатели и синдикати виждат още резерви, които да оптимизират системата

10:26 | 21.05.15 г. 3
Автор - снимка
Редактор

Промените в пенсионната система не са драматични, променят се параметрите, така че системата да стане по-устойчива и да гарантира адекватни пенсии. Около тази позиция се обединиха президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов и заместник-председателят на БСК Димитър Бранков пред bTV в коментар на приетите от правителството вчера промени по пенсионната реформа.

Трудно е стъпката за повишаване на възрастта за пенсия да бъде по-радикална от приетата от кабинета – два месеца, съгласиха се и двамата експерти.

От БСК виждат още резерви за подобряване на системата основно в ограничаване достъпа до инвалидни пенсии заради осигурителните измами, по отношение на служителите в отбраната и сигурността, защото сега не се решават изцяло и категорично проблемите там. Бранков посочи, че за тези сфери Камарата има много претенции за критериите, които се прилагат и категоризацията на служителите. Третият резерв е свързан с категорийните работници.

Димитър Манолов отбеляза, че тази група хора е незначителна като брой – около 200 души и те не могат да натежат на системата, така че да я деформират.

"Най-важното е, че постигнахме баланс между социалните партньори", каза Манолов и акцентира върху това, че работодателите са доказали с аргументи, че осигуровките трябва да се повишават по различен от първоначално предложения механизъм, а синдикатите от своя страна са доказали, че нарастването на пенсионната възраст трябва да се движи по друг ред. На практика управляващите разсрочват повишението на осигурителната вноска в рамките на две години, отбеляза Манолов. 

Припомняме, че вчера правителството и представителите на работодателските и синдикални организации постигнаха съгласие за промените, които предстои да бъдат внесени в Народното събрание. Осигурителните вноски ще се увеличат през 2017 година с 1%, през 2018 година също с толкова и приходите ще отиват във фонд „Пенсии“ на НОИ. 

Няма гаранция, че приетите сега промени по пенсионната система ще бъдат запазени от всяко друго следващо управление, каза Бранков. Манолов посочи, че силно се надява поправките да не бъдат отменяни в бъдеще.

Относно решението от вчера на Върховният административен съд (ВАС), с което бе отменено Постановлението на Министерския съвет от декември 2014 г. за определяне на нови размери на минималната работна заплата (МРЗ) за 2015 г. и Бранков, и Манолов бяха категорични, че няма да се наложи връщане на пари от страна на работещите, а цялата процедура по определянето на МРЗ трябва да премине по каналния ред, тоест чрез обсъждане в тристранката.

Кабинетът няма да обжалва решението на Върховния административен съд (ВАС) за отмяна на постановлението, с което беше увеличена минималната работна заплата от 1 януари 2015 г. Постановлението от декември 2014 г., с което минималната заплата става 360 лв. от 1 януари 2015 г. и 380 лв. от 1 юли 2015 г., ще бъде прегласувано, съобщиха вчера от кабинета.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:15 | 05.09.22 г.
fallback