fallback

Плевнелиев: ЕС не е външна политика за България, а е нашето семейство

Президентът издаде указ за назначаване на Бетина Жотева за член на Съвета за електронни медии от квотата на държавния глава

20:00 | 08.05.15 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейският съюз (ЕС) не е външна политика за България, а е нашето семейство. Това каза президентът Росен Плевнелиев, след като бе удостоен с Годишната награда за проевропейска политика за 2015 г., предава прессекретариатът на държавния глава.

„Гордея се, че съм проевропейски президент – това обещах на българските граждани от първия си ден като държавен глава. Винаги съм подчертавал, че ЕС не е външна политика за България, а е нашето семейство“, каза той.

Държавният глава отново определи ЕС като уникален проект за мир и като най-доброто, което човечеството е създало от руините на Втората световна война.

„ЕС е двигател на развитието и най-мощният мотор на демокрацията на нашия континент и на света“, заяви Плевнелиев. „ЕС има нужда от доверието на своите граждани и днес си даваме сметка, че постигнатото не е даденост и може да бъде загубено.“

Според президента „постигнатото обаче може да бъде надградено, ако вярваме в своите ценности и ако се противопоставим на разделението, на пропагандата и на манипулираната история с единствения двигател, с който разполагаме – интеграцията, която свързва държави и народи и която е рецептата да противостоим на дестабилизацията.“

Президентът посочи, че пред Европа стоят още много предизвикателства и определи Европейската комисия като доверен партньор на България.

„Няма да допусна краткосрочни политически интереси да ни отклонят от правия път на европейското развитие. Във всяко свое действие трябва да търсим устойчивост и дългосрочност. Това означава доверие и заедност. За това и за достойното място на България в Европейския съюз ще се боря винаги, независимо на каква позиция ще бъда“, каза още президентът.

Днес той издаде указ за назначаване на Бетина Жотева за член на Съвета за електронни медии (СЕМ) от квотата на държавния глава, съобщават още от прессекретариата на президента.

Според чл. 24 от Закона за радиото и телевизията (ЗРТ) СЕМ се състои от 5 членове, от които трима се избират от Народното събрание и двама се назначават от президента. Мандатът на членове на СЕМ е 6-годишен и започва да тече с обновяване на състава от квотата на президента и на Народното събрание.

Съгласно ЗРТ решението на НС за избор на член и указът на президента за назначаване на член на СЕМ влизат в сила едновременно, уточняват от прессекретариата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:41 | 13.09.22 г.
fallback