Броят на фирмите на хората с увреждания рязко нарасна през последната година, но това увеличение е реално, обясни пред БНР председателят на Агенцията на хората с увреждания към социалното министерство Минчо Коралски.
Информацията за тези фирми се проверява чрез ТЕЛК и чрез Националната агенция за приходите (НАП), в която се регистрират трудовите договори.
Коралски обаче призна, че голяма част от фирмите са с 3-4 души персонал, което означава, че ако са наели един човек с увреждания, те вече изпълняват изискванията на закона, който постановява, че хората с увреждания в специализираните предприятия трябва да са 30% от служителите.
Неговият коментар беше породен от изказвания на бизнеса по време на бизнес закуска с вицепремиера Меглена Кунева, според които има риск от злоупотреби с обществените поръчки след промените в законодателството, които позволиха известен брой дейности да се дават на специализирани предприятия на хора с увреждания.
Представителите на бизнеса коментираха, че списъкът от дейности е прекалено широк и поискаха възложителите сами да могат да преценят дали поръчката е подходяща за фирма на хора с увреждания или не.
Минчо Коралски уточни, че в Агенцията се води регистър на фирмите на хора с увреждания. „Странно е да се обвиняват фирми, които се регистрират като фирми на хора с увреждания, тъй като законът им го позволява“, допълни той.
Справка на сайта на Агенцията показва, че в момента в регистъра на тези фирми са вписани общо 220 предприятия от цялата страна. В отделен списък се водят и вече заличените фирми на хора с увреждания, които са 93.
Коралски беше категоричен, че не Агенцията трябва да контролира дали тези фирми се възползват неоснователно от текстовете в Закона за обществените поръчки. „Институциите, които изпълняват контрола върху обществените поръчки, би трябвало да следят кой ги изпълнява“, заяви той.
Минчо Коралски съобщи още, че около 200 души с увреждания са намерили работа в резултат на законовата промяна, даваща кръг от дейности да се изпълняват само от специализирани предприятия. Промяната беше продиктувана от европейска директива, която позволява развитието на социална икономика и помага на групи, които трудно намират реализацията на пазара на труда, припомни той
За да бъдат избегнати злоупотреби той препоръча институциите да следят дали спечелилата фирма на хора с увреждания действително има капацитетът да изпълни заданието и дали е реалният изпълнител.