fallback

Л. Дацов: Демографските процеси са най-голямото предизвикателство

БВП на България трябва устойчиво да расте с до 4-5% годишно, за да се получи нещо в следващите години, заяви финансистът

18:37 | 01.05.15 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

"Когато хората имат хоризонт, тогава се решават големите проблеми, пред които е изправена страната ни, например демографията, защото за мен въпросът за хората и демографските процеси, които текат, са тези с най-голямо предизвикателство и които трябва да бъдат решавани и от политиците, и от хората", заяви финансистът Любомир Дацов в интервю за предаването „12+3“ на БНР. "За да има някаква стабилност и увереност в обществото, това, което е балансът на заетостта е около 70% от активното население. В последните няколко години този процент варираше от 58% до 64%, но действително около 70% трябва да бъде съотношение заети към активно население, за да бъдат балансирани и социалните и икономическите системи, и усещането в хората за някакъв хоризонт. Това беше една от големите дискусии, която трябваше да се състои 2009-2010-а година – за начина на излизане и на адаптиране към кризата", обясни той.

Дацов посочи, че според статистическите данни доходите на българина са пропорционални на това, което се произвежда. "Ние сравняваме, че доходите ни са най-ниски в Европа, но те  и преди бяха най-ниски. Въпросът е да се види дали тези доходи нарастват, стремят ли се да постигнат това, което е средното в Европа. За да променим мястото си  в рамките на европейската класация, ние трябва да имаме изпреварващ икономически растеж. За съжаление, ние нямаме такъв. Нашият растеж в момента е около средния за Европа. БВП в България трябва устойчиво да расте до 4-5% годишно при един среден растеж около 1,5% за останалите икономики, за да се получи нещо в следващите години."

Дацов коментира и казуса с КТБ. "Нещата, които излязоха в самата банка, рано или късно щяха да създадат проблеми. Големият проблем, който беше предизвикан с паниката около БНБ, не дойде от самата банка и състоянието на банката, дойде извън нея и това няма как да бъде отречено. Проблемът не е във фалита на една банка. Това, което се случи с КТБ, е привкусът на връзки между политика, власт и бизнес."

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:25 | 13.09.22 г.
fallback