КТ „Подкрепа“ настоява да не се увеличава възрастта за пенсиониране и осигурителният стаж, както да се запазят условията за ранно пенсиониране до приключването на преструктурирането на икономиката. Това се посочва в позиция на синдиката, изпратена до социалния министър Ивайло Калфин и премиера Бойко Борисов, публикувана на сайта на организацията.
Предложеният законопроект няма да изпълни своите цели, а би довел до влошаване на благосъстоянието на българските граждани. Мярката за увеличаване на възрастта и осигурителния стаж за пенсиониране няма да доведе до увеличаване на размера на пенсията, посочва се в становището.
Според синдиката по-разумно би било да се помисли за съотношението на приходите и разходите във фондовете така, че един застаряващ човек с напреднал риск от заболяване да се пенсионира на възраст, която му позволява. Това ще му позволи той да бъде полезен на себе си и семейството си и в същото време да е полезен и на държавата, преди да започне с повишени темпове да "точи" пари от фонда на Здравната каса. Противното би означавало да се увеличи броят на инвалидните пенсии, за което няма да е виновен българският лекар. Това по същество представлява прехвърляне на средства от едно място в друго, но ефектът за фиска няма да се промени, смятат от синдиката.
Припомняме, че в предложенията си за промени в Кодекса на социалното осигуряване (КСО) социалният министър Ивайло Калфин предлага плавно нарастване на възрастта и стажа за пенсиониране. А именно първоначално нарастване на възрастта за пенсиониране на жените с 2 месеца всяка календарна година до 2029 г., а от 2030 г. – с по 3 месеца до 2037 г. Предложението за мъжете е възрастта за пенсиониране да нараства също първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по 1 месец всяка календарна година до 2029 г.
Мотивът, че увеличаването на възрастта за пенсиониране ще доведе до увеличаване размера на пенсията, отговаря единствено на нуждите на финансовото състояние на държавата, но игнорира персоналния елемент, а именно човешкия фактор и състоянието на българския пенсионер, смятат от синдиката, коментирайки позицията на Калфин, че крайната цел е увеличение на пенсиите.
От КТ „Подкрепа“ посочват, че повишаването на възрастта и осигурителния стаж за пенсиониране води до увеличаване на продължителността за полагане на труд, което пък ще доведе до повишаване и на съответните рискове, свързани с мобилизацията на човешкия ресурс за изпълнение на преките задължения на хората по трудовото или гражданското им правоотношение и здравословното им състояние. По този начин се влошава качеството на работа, нейното количество, както и необходимата концентрация. Повишава се рискът от заболявания, задълбочаване на съществуващи вече такива, инвалидизиране и смърт. Всичко това води до повишаване и на цената на съответстващото и необходимо медицинско обслужване, което несъмнено ще рефлектира върху Здравната каса и "Фонд Безработица", посочва се в становището.
Държавата би следвало да държи сметка не само за постъпленията в единния фонд на ДОО, т. е. във "Фонд Пенсии", а да държи сметка какви разходи се правят и в другите фондове. Ако сега предложените промени в КСО биха означавали, че ограниченото право на пенсиониране ще увеличи приходите във Фонд „Пенсии", това поради същите горепосочени причини ще доведе чрез повишаване на безработицата, заболеваемостта, травматизма и смъртността до многократно увеличаване на разходите в Здравната каса и "Фонд Безработица", пише в мотивите на синдиката.