Вече повече от година цената за износ на електроенергия е по-ниска, отколкото в страната, и причината е, че износителите не плащат добавките „Задължения към обществото“ - тоест преференциалните условия в договорите за изкупуване на зелената енергия на "американските" централи и когенерациите - или т.нар. цветни енергии - зелена и кафява.
Таксата беше премахната от правителството на Пламен Орешарски през лятото на 2013 година и целта беше „да отпуши износа“ на електрическа енергия. В момента обаче бизнесът у нас все по-ясно настоява това положение да се промени, защото България реално подкрепя конкурентоспособността на съседните държави, а не своите предприятия.
По всичко личи, че правителството рано или късно ще се вслуша в този призив – по време на срещата между управляващите и индустрията, организирана от КРИБ преди седмици, вече се чуха заявки в посока задълженията към обществото отново да влязат в цената за износ.
Експерти обаче се опасяват, че по този начин отново ще се стигне до ситуацията от средата на 2013 година, когато износ практически липсваше. Тогава централите не работеха на пълна мощност и реално цената на микса се повиши, защото НЕК не изкупуваше евтина енергия, а изпълняваше задълженията по преференциалните договори, припомни проф. Атанас Тасев по време на дискусия за състоянието на енергетиката.
За него включването на добавката може да стане само при добра конюнктура на пазарите, когато производителите ще могат да продават и по-скъпо електричество, защото ще има търсене. А подобна ситуация в региона липсва от началото на кризата през 2009 година, категорични са експертите.
По време на дискусията стана ясно още, че държави като Унгария, например, в моменти, когато пазарът го позволява, започват да внасят електричество и спират своите мощности, защото е по-евтино. Това може да стане през пролетта, защото потреблението намалява, а заради топящите се снегове има достатъчно вода за водните централи и те произвеждат евтина електроенергия.
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов обаче е категоричен – износът не трябва да бъде субсидиран. Така облекчаваме условията за чуждия бизнес и товарим нашия, обясни той. Самите представители на бизнеса коментираха, че производителите на електроенергия трябва да бъдат гъвкави и ако добавката „Задължения към обществото“ е висока – да намалят цената на електричеството.
Истината обаче вероятно е някъде по средата и затова трябва да бъде потърсен балансът и в отношенията, и в цените.