НАП и митниците няма да се сливат… засега. Това става ясно от думите на премиера Бойко Борисов на днешното правителствено заседание. Ето как според стенограмата Борисов обяснява поредната промяна на мнението си по въпроса:
"Понеже преди две седмици заплаших НАП и "Митници" да ги сливаме, "Митниците" са събрали 58 милиона повече, така че няма да търсим днес, както се казва, такава реформа, ще ги оставим“.
Заплахата си премиерът отправи на заседание на кабинета на 8 април, а поводът бяха негови констатации, че няма система в борбата с контрабандата.
"Митничарите и граничарите, най-меката дума е "абсолютно ненадеждно" охраняват границите", отсече той тогава пред министрите, като разясни, че очаква да го убедят в противното и е възложил на МВР шефа Румяна Бъчварова кадрови и персонални промени "навсякъде по границите".
Приходите за април са с 58 млн. лева повече спрямо април миналата година. От началото на януари т. г. приходите надхвърлят с около 115 млн. лв. събраното през първите четири месеца на 2014 г., хвали се пък финансовият министър Владислав Горанов.
Премиерът също е доволен.
"Въпреки всичко, постреснаха се, работят по-добре. Там правим доста неща - няма да ги огласяваме публично. Няма да го коментирам повече, но затова съм им дал шанса да се докажат, защото едно сливане, една подобна реформа е време, средства, стрес, ако щете. Така че те имат шанса да се докажат. Ако така вървят приходите, ще е добре“, коментира Борисов.
Премиерът обаче напомня на министрите, че тези приходи няма да бъдат похарчени, защото ще запълнят дупката в бюджета.
"Да се надяваме, че така продължавайки, 2016-а, 2017 година ще може да заделяме повече пари за това, което преди малко всички вие, разбира се, правилно искахте. Те са ви нужни, аз го разбирам. Не навсякъде думата реформа значи да отрежеш пари; някъде трябва да се сложат пари, за да се спестят във времето. Така че много внимателно ще прецизираме", допълва той.
Финансовият министър Владислав Горанов уточнява, че под реформа няма предвид рязане на средства, а повишаване ефективността на разходите, "защото с ограничен ресурс трябва да решаваме същите задачи, които преди сме ги решавали с по-голям ресурс".