Почти всички (94%) българи смятат, че правителството трябва да подкрепя повече местно произведената храна. Високата обществена подкрепа е отчетена при социологическо проучване, съобщиха от „За Земята“.
От интервюираните 81% се опитват да разберат дали храната, която купуват, е произведена локално, но 71% смятат, че е трудно да намерят информация откъде могат да си купят такава. 61% от анкетираните смятат, че няма достатъчно места да закупят местно произведена храна в района, в който живеят, а само 43% понякога си купуват такава.
В същото време 89% казват, че закупуването на местно произведена храна помага за създаването на работни места в региона. Според „За Земята“ това показва, че местните и централните власти трябва да положат повече усилия, за да се популяризират съществуващите местата и начините за закупуване на такива храни като фермерските пазари и хранителните кооперативи.
„В момента имаме една все по-глобализираща се и индустриализирана хранителна система, която унищожава работни места, уврежда околната среда и създава скъпи хранителни скандали. В същото време българските земеделски производители, особено малките и средните, изчезват. Нашето проучване показва, че политиците трябва да направят много повече за поддържането на устойчиво произведената местна храна“, казва Ивайло Попов от „За Земята“.
Според него е необходимо чрез евросредствата да бъдат подпомогнати късите вериги на доставки.
Организацията допълва, че максималният бюджет за проект за подкрепа на късите вериги на доставки, фермерските пазари, създаване на агроклъстери и сформиране на оперативни групи по мярка 16 от ПРСР ще бъде 1 млн. евро. Проучването е част от проекта на организацията „Правим ОСП да работи за обществото и околната среда“. Анкетата е осъществена от TNS Opinion в осем европейски страни за „Приятели на Земята Европа“ и „За Земята“.