fallback

63 партии са получили държавна субсидия през 2013 г.

159 политически партии подадоха в Сметната палата годишните си финансови отчети

15:24 | 15.04.15 г.

159 политически партии са подали в Сметната палата годишните си финансови отчети и списъците на дарителите си за 2014 г., като те са спазили изискванията за представянето им в срок, който изтече на 31 март.

Не са подали годишни финансови отчети 19 партии, като от тях - 9 към днешна дата вече са прекратили дейност с решение на Софийския градски съд.

Една от партиите – "България без цензура", е представила в срок отчета си, но към него не е приложена декларация със списък на дарителите си.

Съгласно Закона за политическите партии, на политическа партия, която не представи в срок финансов отчет, се налага имуществена санкция в размер от 5000 до 10 000 лв.

През 2013 г., по данни от Регистъра на политическите партии, броят на действащите политически партии у нас е 171. От тях 108 не получават държавна субсидия, не са участвали в проведените избори през 2013 г. и не ползват предоставено имущество от държавата или общини.

През 2013 г. цели 23 партии получават държавна субсидия в общ размер на 45 млн. и 403 хил. лева.

От Сметната палата уточняват, че партиите ползват за набирането на приходи и други, регламентирани от закона източници: членски внос, дарения от физически лица, приходи от регламентирана стопанска дейност, лихви по депозити в банки.

От отчетите става видно, че две партии (имената им не се споменават – бел.ред.) са допуснали нарушения, след като в една и съща календарна година са получили по две дарения от по 10 000 лв. от едно и също лице, което е нарушение на закона.

Четири политически партии пък са формирали приходи от стопанска дейност и са извършили разходи – издаване и разпространение на вестник, без да споменат нужните им средства за тази дейност.

През одитирания период 18 партии ползват 800 помещения, предоставени от областни и общински администрации в страната. Прекратени са 96 договора и са сключени 115 нови договори за наем.

По 26 договора, сключени от 8 партии, са установени неизплатени вноски за повече от три месеца наем, като са създадени предпоставки за прекратяване на договорите за наем от наемодателите.

След провеждане на изборите за 42-то Народно събрание 4 партии пък са загубили правото си да ползват помещения – държавна и/или общинска собственост по реда на закона.

След изборите за народни представители за 43-то Народно събрание две от партиите обаче отново отговарят на законовите изисквания за ползване на помещения под наем, докато договорите на другите две партии подлежат на прекратяване от наемодателите.

Списъците и отчетите са публикувани в страницата на Сметната палата, раздел "Контрол-партии", подраздел "Отчети на партии".

Още новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:45 | 08.09.22 г.
fallback