Ситуацията в енергетиката е нажежена до червено, коментира в ефира на БНТ енергийният министър Теменужка Петкова. Тя се надява, че постигнатите споразумения с AES Гълъбово и ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3 ще дадат глътка въздух за сектора.
Припомняме, че вчера представителите на двете „американски” централи и НЕК подписаха споразумение, което предвижда намаление на цената за разполагаемост – с 14% за AES и със 17% за другата централа. По този начин НЕК ще плаща с около 100 млн. лева годишно по-малко на двете централи.
Цената за разполагаемост е по-висока от цената на произведената енергия и реално общественият доставчик има интерес двете централи да работят, а не да поддържат мощностите си в готовност за производство.
Тези споразумения обаче ще влязат в сила, когато Националната електрическа компания (НЕК) изплати напълно своите задължения към двете централи. Министърът уточни днес, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще изтегли кредит, за да бъдат покрити задълженията на държавната енергийна компания. Тя допълни, че част от 700-те млн. лева, които НЕК дължи на централите, веднага ще бъдат насочени към Мини Марица Изток, към които те имат задължения.
Ако споразуменията влязат в сила, те ще доведат до намаляването на дефицита в държавната енергийна компания. Това е много важно за финансовото състояние на НЕК, но и й ще даде основание да не поиска увеличение на цената на тока, добави министърът.
Предприети са действия за елиминиране на несправедливостта и към цената на електричеството за износ също ще бъдат добавени „задълженията към обществото” – добавка за зелена енергия, обясни още Теменужка Петкова. Това беше поискано от бизнеса по време среща с управляващите с мотива, че страната изнася по-евтина енергия и така подпомагаме чуждия бизнес.
Държавните компании от сектор енергетика се подготвят за зимния сезон и инвестират в мрежата, каза още Петкова. Кризата от началото на март тя обясни с тежката зима и обилните снеговалежи. За непочистените дерета отговорност носят и държавните дружества, и ЕРП-тата, допълни министърът.
През 2015 г. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е предвидил да инвестира 90 млн. лева в мрежата, за да не бъде допусната ситуация като тази от този март, заяви Петкова.
Петкова коментира и строителството на 7-ми блок в АЕЦ "Козладуй" и Westinghouse. Тя потвърди, че преговорите с американската компания продължават. На този етап от Westinghouse не са съгласни да бъдат стратегически инвеститор в проекта, защото нямат такава практика досега.
Петкова обаче припомни, че според първоначалните планове инвеститор в проекта трябваше да бъде компанията-майка – Toshiba, а Westinghouse трябваше да е изпълнител на проекта. След оттеглянето на Toshiba обаче Westinghouse е заела нейното място, тоест те вече са влезли в роля на стратегически инвеститор.
„Според мен е рано да се отпише „Южен поток”, каза още Петкова, като обясни, че страната ни още не е получила официално писмо от руската страна за прекратяването на проекта, въпреки че краят му беше обявен още миналата година от руския президент Владимир Путин.