fallback

България подава жалба в ЕК заради гръцкия данък*

Данъкът ще увеличи корупционните възможности за гръцката администрация, коментира експерт

15:02 | 08.04.15 г. 6
Автор - снимка
Редактор

България сезира Европейската комисия за въведения от Гърция 26% данък за сделки и трансакции със страната, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Министерският съвет е одобрил решение за подаване на жалба до ЕК относно съвместимостта на разпоредби от Кодекса за подоходно облагане на Гърция с правото на ЕС.

С решението се упълномощава министърът на финансите да уведоми Еврокомисията за правното основание на подадената жалба.

Процедурата по разглеждане на жалбата включва две фази - административна и съдебна, като административната фаза е задължителна. Административната фаза приключва с издаване на мотивирано становище от ЕК в тримесечен срок, след като на всяка от заинтересованите държави е предоставена възможност да изложи съответно съображенията относно собствените им позиции и тези срещу ответната страна, писмено и устно. Ако Комисията не издаде становище в срок от три месеца от датата на поставяне на въпроса пред нея, отсъствието му не е пречка за България да сезира Съда на Европейския съюз.

Решението на кабинета е изготвено във връзка с изпратеното на 30 март писмо до европейския комисар по икономически и финансови въпроси Пиер Московиси, в което се изразява позицията на България, че въвеждането на данъчно облагане с 26% данък при източника на всички сделки и трансакции с източник в България, както и в Ирландия и Кипър, е дискриминационна и непропорционална мярка.

Европейската комисия е получила уведомление от българските власти за наложения от Гърция данък, засягащ България, Кипър и Ирландия, потвърди по-късно в традиционния обеден брифинг говорителят на ЕК Аника Брейдхарт. Тя уточни, че тепърва ще бъде анализиран негативният ефект от това действие на гръцките власти.

„ЕК ще предприеме необходимите действия за спазване на европейското законодателство, ако има такава необходимост“, посочи тя. Брейдхарт уточни още, че нито една от другите засегнати страни не се е оплакала от новото гръцко законодателство.

По време на парламентарната комисия по бюджет и финанси вчера вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева подчерта, че трябва да се засилят дипломатическите усилия и диалога между България и Гърция.

Българският бизнес може да изгуби около 1,5 млрд. лева заради налагането на данъка, предупреди заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев.

Налагането на данъка ще увеличи корупционните възможности за гръцката администрация, коментира Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията в ефира на телевизия Bulgaria on Air. По думите на Стефанов Гърция се опитва да прави "невиждани досега финансови схеми".

“Една държавна администрация, която е добре позната с неспособността си да събира данъци, решава, че ако обложи даден бизнес с данъци, ще успее да ги събере. Аз не знам откъде те имат тази увереност. По-скоро това ще увеличи корупционните възможности за гръцката администрация“, коментира Стефанов.

Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria On Air

*Новината е актуализирана в 17 часа с коментара от Европейската комисия

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:55 | 11.09.22 г.
fallback