fallback

Предлагат регистърът БУЛСТАТ да стане изцяло електронен от 1 януари 2016 г.

Достъпът до информацията в него чрез интернет да бъде безплатен, предвижда законопроект на Министерството на правосъдието

17:04 | 07.04.15 г.
Автор - снимка
Създател

Регистърът БУЛСТАТ* да стане изцяло електронен, а достъпът до информацията в него чрез интернет да бъде безплатен. Това предвижда проект на Министерството на правосъдието (МП) за изменение и допълнение на Закона за регистър БУЛСТАТ.

В съобщение до медиите от ведомството информират, че предложенията вече са публикувани на сайта на министерството за обществено обсъждане. Предвижда се промените в закона да влязат в сила от 1 януари 2016 г.

Изцяло новото производство, което ще се развива пред регистър БУЛСТАТ, предвижда водене на дело в електронна форма за всеки регистриран субект, в което ще се съдържат и документите, въз основа на които е извършена регистрацията му, поясняват от МП.

Новата опция ще позволи приемането на заявления и искания, подавани по електронен път, практически без прекъсване - 24 часа, 7 дни в седмицата. Разглеждането им ще се извършва в законово определения еднодневен срок, добавят от правосъдното ведомство.

Друга съществена промяна се отнася до публичния достъп до регистър БУЛСТАТ. Достъпът чрез интернет до информацията в регистъра ще бъде изцяло безплатен, като единствено за извършваните от служител на Агенцията по вписванията (АВ) писмени справки и за издаваните удостоверения ще се дължи държавна такса съобразно Тарифата за държавните такси, събирани от АВ.

Именно АВ води и поддържа регистъра като единен национален административен регистър и осъществява дейности по вписванията в него, както и издаването на справки и удостоверения за вписаните обстоятелства.

С цел намаляване на административната тежест за гражданите в законопроекта се въвежда задължение за държавните органи, за органите на местното самоуправление и местната администрация, лицата, на които е възложено упражняването на публична функция, организации, предоставящи обществени услуги, включително банките, служебно да проверяват вписаните обстоятелства за конкретното лице и да не изискват писмени справки или удостоверения.

„Ако е посочен ЕИК по БУЛСТАТ, съдът, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция, организации, предоставящи обществени услуги, включително банките нямат право да изискват доказването на обстоятелства, вписани в Регистър БУЛСТАТ. Забраната се прилага и за възложителите по чл. 7 от Закона за обществените поръчки, които са извън тези, изброени в изречение първо“, гласи текстът на предложената нова ал. 4 на чл. 6 от  Закона за регистър БУЛСТАТ.

Това задължение е скрепено със санкция за неспазването му, чието систематично място се предлага в глава шеста от закона, регламентираща административнонаказателната отговорност за задължените по закона лица. Там пише, че „за нарушение на чл. 6, ал. 4 виновните длъжностни лица се наказват с глоба от 100 до 500 лв.“

* БУЛСТАТ е основният регистър, използван от останалите административни регистри и информационни системи за единна идентификация на всички юридически и други единици, извършващи дейност в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:39 | 10.09.22 г.
fallback