Данъчни стимули трябва да помогнат за насочване на инвестиционен интерес към изостаналите в своето развитие региони. Това коментира президентът Росен Плевнелиев по време на изнесеното в Смолян заседание на Съвета за развитие на регионите и националната инфраструктура.
Той посочи още, че за да се установи и успее едно производство, са необходими както върховенство на закона и предвидимост на регулаторната рамка, така и въвеждането на данъчни стимули, които да привлекат инвеститорите.
„Необлагодетелстваните райони имат нужда от инициативни хора, които да бъдат подкрепени“, заяви още президентът.
Във фокуса на държавата и общините трябва да бъде подобряването на бизнес средата, привличането на инвестиции и насърчаване на мерките за създаване на заетост, обясни още държавният глава, цитиран от Прессекретариата на Президентството. Според него, за да се развиват регионите, те трябва да бъдат активни и да не зависят единствено от финансовите трансфери от централната власт.
Плевнелиев подчерта още, че негативните тенденции на задълбочаване на вътрешнорегионалните различия се наблюдават от десетилетия и призова на дневен ред да бъдат поставени въпроси като подобряването на демографските характеристики, безработицата и свързващата регионите инфраструктура.
„Насърчаването на процесите на икономическо и социално сближаване е и сред приоритетите на приетата с пълен политически консенсус Национална програма за развитие „България 2020“, напомни държавният глава и допълни, че в тригодишния план за действие по програмата са разписани конкретни мерки, които трябва само да бъдат изпълнени.
Предлаганите политики за регионално развитие трябва да отчитат специфичните особености на българските региони, препоръча още президентът. „Бъдещето на някои райони е свързано с туризма, докато на други места с неоползотворен потенциал е селското стопанство“, посочи той.
За него съживяването на икономиката зависи както от насърчаването на традиционните форми на производство, така и от търсенето на алтернативни и нови решения.
В Съвета за развитие на регионите и националната инфраструктура участват вицепремиерът Томислав Дончев и министрите Лиляна Павлова, Божидар Лукарски, Николина Ангелкова, Десислава Танева, представители на местната власт, на неправителствени и браншови организации.