fallback

Работодатели искат преосмисляне на визията за пенсионна реформа

Те изтъкват, че в нея има дефекти, които ощетяват системата, генерират дефицити и съхраняват неадекватен размер на пенсиите

16:50 | 03.04.15 г. 7

Национално представителните работодателски организации настояват за преосмисляне на предложената визия за пенсионна реформа. Това се казва в официална позиция на организациите, изпратена до медиите.

В нея се посочва, че публично оповестените виждания на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) за пенсионна реформа са половинчати, пропуска се или се отлага решаването на най-значимите проблеми, по които е налице голяма степен на съгласие.

Възпроизвеждат се дефекти и пороци на досегашната система, които са ощетявали и ощетяват жестоко осигурителната система, ще продължат да генерират дефицити и да съхраняват неадекватен размер на пенсиите за осигурените лица, посочва се в позицията.

Като изразяват неудовлетвореност и разочарование от изложените от МТСП виждания за пенсионна реформа, организациите констатират отказ от програмните намерения на партиите в коалиционното правителство.

Представените идеи за промени в пенсионната система не отговарят на изискванията за цялостна структурна реформа, а целят единствено увеличение на приходната част с цел преодоляване на дефицита на държавното обществено осигуряване (ДОО), а оттам – на консолидирания държавен бюджет. От пакета предвидени мерки са изключени най-съществените и спешни промени, които следва да бъдат осъществени, смятат работодателите.

Те посочват като такива „почистването“ на осигурителната система от всички социални плащания, които нямат общо с осигурителния принос, а са с характер на социално подпомагане. Продължават да се толерират мащабните злоупотреби с придобиването на инвалидни пенсии - прекомерно скъпо „удоволствие“ за обществото, изтъкват още работодателите.

Заобикаля се и преструктурирането на системата за ранно пенсиониране, добавят организациите. Въпреки заклинанията за радикални промени законодателството продължава да произвежда, а обществото – да издържа за сметка на осигурителните фондове неприлично млади пенсионери, служили в отбраната, сигурността и съдебната система на България, получаващи осезаемо по-високи пенсии от останалите граждани.

Работодателските организации не са съгласни с плавното покачване на пенсионната възраст и са „за“ необходимостта от радикален преход към едновременно увеличаване на осигурителния стаж и пенсионната възраст, отчитащо демографската ситуация.

Намерението за увеличаване на осигурителните вноски влиза в тежък конфликт със заявеното от партиите от управляващата коалиция по време на последната предизборна кампания и с 3-годишната управленска рамка, пише в позицията. "Избирателите са гласували в подкрепа на изявленията за запазване или дори за намаляване на осигурителната тежест, а не за нейното увеличаване с цел попълване на дефицити, породени от структурни деформации, както ни се предлага в последната визия за пенсионна реформа“, посочва се още в позицията.

Национално представителните работодателски организации напомнят, че извършването на структурни промени в пенсионната система следва да очертае перспектива от поне 30 до 50 години и по никакъв начин не може да се обвързва с конюнктурни интереси и очаквани резултати за представяне на предстоящите местни и други избори.

Реформираното пенсионно законодателство би трябвало да надживее повече от десет изборни цикъла, били те за законодателни, местни или президентски избори, призовават организациите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:12 | 12.09.22 г.
fallback