Досега се е прибързвало при вземането на решения по големите енергийни проекти, което води до проблеми в енергетиката. Този коментар направи в ефира на БНТ депутатът от ГЕРБ и председател на енергийната парламентарна комисия Делян Добрев.
Той посочи за пример проекта за изграждането на хидровъзела „Цанков камък”, за който са отделени над 1 млрд. лева, а в крайна сметка страната е получила 80 мегавата мощност. С тези пари обаче е можело да бъдат положени всички кабели под земята и така да бъде избегната кризата от началото на март, смята той.
По тази причина и Добрев препоръча по-внимателен анализ при вземането на решение за изграждането на нов блок в АЕЦ „Козлодуй”. Въпреки че той не участва в преговорите – страни са Westinghouse, Министерството на енергетиката и Българския енергиен холдинг (БЕХ), Добрев е сигурен, че макар и срокът за преговорите, предвиден в подписаното през миналия август споразумение да е изтекъл, разговорите ще продължат.
Депутатът припомни, че според споразумението Westinghouse трябваше да придобие 30% от акционерната компания, която да изгради блока. Преди новата мощност да влезе в експлоатация обаче американската компания трябва да продаде своя дял на България и така страната ни ще остане единствен собственик на блока и съответно ще трябва да плати цялата му стойност.
Не е ясно обаче как ще бъде финансирано изграждането, опасява се Добрев. Според него цената на блока ще бъде около 15-20 млрд. лева, което представлява 20% от брутния вътрешен продукт на България и не може да си позволим изграждането на тази мощност.
Добрев беше категоричен, че ако проектът бе жизнеспособен, нямаше да се говори за нуждата от държавни гаранции и миксиране на цените на блоковете в АЕЦ „Козлодуй”, така че електроенергията от седми блок да може да бъде продавана. Той обаче не отговори на въпроса дали в правителството е правен анализ за това дали седми блок е жизнеспособен проект.
Добрев коментира и дефицитите в Националната електрическа компания (НЕК). Според него с предприетите мерки те ще бъдат намалени наполовина. Останалите около 300 млн. лева трябва да бъдат преодолени чрез оптимизиране на разходи в държавните енергийни предприятия.
Това ще бъде и задача на новата Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР), смята още депутатът.
„В КЕВР не трябва да има политически решения”, категоричен беше той и допълни, че законът гарантира на новите членове, че мандатът им не може да бъде прекратен и те ще имат свободата да променят нещата. Според него новоизбраният председател Иван Иванов има „експертизата и волята за промяна”.
След либерализацията на пазара Комисията ще регулира много по-малко компоненти в цената – таксата за пренос на електричеството и за задълженията към обществото, допълни още депутатът от ГЕРБ.