АЕЦ „Козлодуй“ не се нуждае от съинвеститори и може сама да построи и обезпечи връщането на инвестициите в нов блок, категоричен е бившият директор на централата Иван Генов пред БНР.
Според него страната ни има нужда от нова ядрена мощност, а направените разчети сочат, че АЕЦ „Козлодуй“ и принципалът – Българския енергиен холдинг (БЕХ), могат да изтеглят необходимия кредит, с който да бъде построен нов ядрен блок. Според анализите заемът ще бъде изплатен 15 години след като заработи новата мощност.
„При условие, че удължим ресурса на пети и шести блок, с трите блока на работа, АЕЦ „Козлодуй“ нямаше да има проблеми да си изплаща заема“, обясни Генов и допълни, че при това положение нямаме нужда от съинвеститор, който да печели от работата на новата мощност.
Westinghouse никъде не е била експлоатираща организация, те са производител, а не инвеститор, посочи още бившият директор на ядрената ни централа. За него отказът на американската централа да е инвеститор се използва като удобен повод да бъде спряна работата по проекта.
Генов подкрепи идеята на депутата от ГЕРБ Валентин Николов, изказана по време на международен форум преди седмица, че може да бъде направен микс между цената на трите блока, която да бъде конкурентна на пазара. Според него практиката е именно такава в централите, в които добавят нови блокове към съществуващи вече мощности, които са изплатили инвестицията по изграждането си.
Бившият директор на АЕЦ „Козлодуй“ е убеден, че евтината енергия, необходима за развитието на икономиката, е от атомните централи. Останалите мощности у нас са „на доизживяване“, като ТЕЦ-вете плащат сериозни санкции заради вредните емисии.
Генов беше категоричен, че през 2025 година – когато трябваше да заработи седмият блок в АЕЦ „Козлодуй“, ще стане ясно, че имаме нужда от нови мощности и тогава страната ни ще трябва да внася енергия.