Амбицията на депутатите е до края на деня да внесат в деловодството на парламента промените в Гражданския процесуален кодекс и Наказателно процесуалния кодекс, с които главният прокурор или определен от него заместник, ще може да атакува в съда сделки между частни фирми в защита на обществения и държавен интерес.
Измененията са провокирани от казуса с Корпоративна търговска банка (КТБ) и продажбите на нейни активи, които преди това са били закупени с кредити от самата банка. В тази хипотеза попада и придобиването от LIC33 на най-големия телеком в България БТК, военните заводи „Дунарит" и „Авионамс", „НУРТС България", пийпълметричната агенция „Гарб" и вторият мултиплекс „Фърст диджитал".
Според депутата от ГЕРБ Данаил Кирилов, който е сред авторите на промените, измененията в кодексите ще важат само за в бъдеще. Той увери, че това правомощие ще се отнася само до изключителни случаи и ще има възможност за съдебен контрол и ревизия.
Правосъдният министър Христо Иванов обаче се противопостави на предложението на ГЕРБ. Според него такова правомощие не е добра идея.
Главният прокурор Сотир Цацаров пък коментира, че това е нож с две остриета и поиска правомощието да важи само за въпроси, свързани с националната сигурност.
Според него трябва да подлежи на съдебен контрол дори и актът на главния прокурор, за да се избегне всякакъв риск, че ще се превърне прокуратурата в участник в гражданския оборот, който едва ли не се намесва в сделките между частно правни субекти, защото това би било голяма опасност за бизнеса.
Цацаров призна, че не знае кой е авторът на тази идея и откъде идва, защото и в правителството има сериозен разнобой по въпроса.
"Премиерът и финансовият министър силно я подкрепят, но правосъдният обяви, че не би одобрил такава инициатива в дългосрочно бъдеще и според него трябва да се намалят правомощията на прокуратурата, а не да се разширяват", посочи главният прокурор.
Цацаров настоя, че предложението на ГЕРБ е изключително силно правомощие, но то трябва да бъде дефинирано много внимателно и не бива да се дава много широка рамка.