IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Увеличаване на пенсионната възраст и вноски предлага социалното министерство

Калфин свърши огромна работа по пакета за пенсионната реформа, давам му отлична оценка, заяви премиерът Бойко Борисов

12:27 | 31.03.15 г. 34
<p>
	Ивайло Калфин представи предложението на социалното министерство за развитие на пенсионната система в присъствието на Бойко Борисов (в средата) и Владислав Горанов (вдясно). <em>Снимка: БТА</em></p>

Ивайло Калфин представи предложението на социалното министерство за развитие на пенсионната система в присъствието на Бойко Борисов (в средата) и Владислав Горанов (вдясно). Снимка: БТА

Плавно повишаване на вноските за пенсия и безработица и на възрастта и стажа за пенсиониране предлага социалният министър Ивайло Калфин в пакета от над 30 мерки за пенсионната реформа. Това стана ясно на пресконференция в Министерски съвет, на която Калфин, премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов обявиха цялостния пакет за промени в пенсионната система.

Калфин беше категоричен, че целта е НОИ да стане по-автономен, така че парите за пенсии да не идват в голямата си част от данъци през бюджета и да се осигури възможност за генериране на ресурс за повишаване на пенсиите.

„Правителството има решимостта да се заеме с трудните реформи и работата ни по този пакет го доказа“, каза Калфин.

„Калфин свърши огромна работа по пакета за пенсионната реформа, давам му отлична оценка“, заяви Бойко Борисов, като допълни, че се надява предложената рамка да мине пътя през Националния съвет за тристранно сътрудничество, Министерския съвет и Народното събрание.

„Нямаме претенции, че това е най-съвършеният документ, но може да претърпи корекции до края на месеца“, допълни Борисов.

Калфин посочи, че в началото на май промените, които днес предлага, трябва да влязат в парламента.

Предложението за повишаване на вноските е за период от 12 години това да стане с общо 4,5 процентни пункта, като през година се увеличава с 0,5 вноската за фонд „Пенсии“ и на следващата година – с 0,2 процентни пункта вноската за фонд „Безработица“.

Предлага се от следващата година плавно да се повишава размерът на минималния осигурителен доход на земеделските стопани и тютюнопроизводителите до достигане на размерите, определени за самоосигуряващите се лица. Предложението е за повишаване на минималния осигурителен доход на два пъти по 60 лв., т.е. от 300 лв. на 360 лв. и от 360 лв. на 420 лв.

Калфин предлага и плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо продължителността на живота.

Предлага се първоначално нарастване на възрастта за пенсиониране на жените с 2 месеца всяка календарна година до 2029 г., а от 2030 г. – с по 3 месеца до 2037 г. Предложението за мъжете е възрастта за пенсиониране да нараства също първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по 1 месец всяка календарна година до 2029 г.

Нарастването на необходимия осигурителен стаж за пенсиониране при обичайни условия на труд да става с по два месеца годишно до достигане през 2027 г. на 40 години за мъжете и 37 години за жените, предлага още вицепремиерът.

Министерството на труда предлага и плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране при недостатъчен осигурителен стаж на мъжете и жените до 67 години. В момента минималният изискуем стаж е 15 години. Предлага се нарастване на изискуемия осигурителен стаж с по 3 месеца за календарна година до достигане на 18 години действителен стаж за мъжете и жените през 2027 г. Залага се възрастта за пенсиониране да нараства първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по 1 месец всяка календарна година до достигане на 67-годишна възраст през 2029 г.

Предлага се и въвеждане на възможността за отпускане на намалена пенсия на лицата, на които не достигат до 12 месеца възраст, като пенсията се намалява пожизнено с по 0,4 на сто за всеки месец недостигаща възраст.

За мъжете, работещи в условията на първа категория труд, се предвижда плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране с по 2 месеца, а от 2030 г. – с по 3 месеца за календарна година, до достигането на 57-годишна възраст, а за работещите в условията на втора категория труд – до 62 г. през 2037 г.

За жените от първа категория труд се залага плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране с по 4 месеца на година до достигането на 57 - годишна възраст и до 62 - годишна възраст за работещите в условията на втора категория труд през 2043 г.

Предлага се да се премахне възможността за зачитане на осигурителен стаж 4 г. за 5 г. при осигуряване на повече от едно основание.

Промени ще има и при индивидуалния коефициент при изчисляване на размера на пенсията. От началото на 2019 г. той ще бъде средноаритметично на месечните индивидуални коефициенти.

Предвижда се и отпадане от същата дата на трите години по избор преди 1997 г. при изчисляване на индивидуалния коефициент – така наречените три най-добри години. За периода от 01.01.2016 г. до 31.12.2018 г. се предлага обаче въвеждане на възможност за избор на лицето дали да се включат трите години до 1997 г. при изчисляване размера на пенсията му.

Предлага се и отпадане от 1 януари 2019 г. на максималния размер на новоотпуснатите пенсии, както и повишаване от 35 на 40 на сто от максималния осигурителен доход на максималния размер на отпуснатите до 31 декември 2018 г. пенсии.

В пакета е заложено и увеличаване от 1 януари 2017 г. на тежестта на една година осигурителен стаж при изчисляване размера на пенсиите - и за новоотпуснатите, и за вече отпуснатите пенсии с размер – минимум размера на швейцарското правило, до достигане на коефициент от 1,5 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 51 rate down comment 1
Илко
преди 9 години
Ква е тая "реформа", при която се влошават нещата? Ми те избират най-лесният път да вдигат, вноските и годините, то тва и аз го мога!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 66 rate down comment 2
Императорът
преди 9 години
Нали това е цялата работа - баламите да работят като роби, докато умрат, за да може Гошо Ушев, Пена Чиновницата и Хъхрю *** да си живеят живота на техен гръб !!!Това е целта - да плащаме цял живот, но да пукнем овреме, за да не се налага да получаваме... в същото време за да получи едно детенце пенсия в далечното бъдеще, достатъчна поне за насъщните му нужди, необходимо е да се вложат само 2.5-3 Б... а колко ни дере Ной за цял живот бачкане? КЪДЕ отиват тия пари?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 69 rate down comment 0
antonio1234
преди 9 години
Ами малцинствата и всички на държавната хранилка кой ще им внася осигуровките?! А тези книжни плъхове в МВР,които се пенсионират на 45г. и вземат 20 заплати? Смотана държава!Няма се оправим!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още