Плавно повишаване на вноските за пенсия и безработица и на възрастта и стажа за пенсиониране предлага социалният министър Ивайло Калфин в пакета от над 30 мерки за пенсионната реформа. Това стана ясно на пресконференция в Министерски съвет, на която Калфин, премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов обявиха цялостния пакет за промени в пенсионната система.
Калфин беше категоричен, че целта е НОИ да стане по-автономен, така че парите за пенсии да не идват в голямата си част от данъци през бюджета и да се осигури възможност за генериране на ресурс за повишаване на пенсиите.
„Правителството има решимостта да се заеме с трудните реформи и работата ни по този пакет го доказа“, каза Калфин.
„Калфин свърши огромна работа по пакета за пенсионната реформа, давам му отлична оценка“, заяви Бойко Борисов, като допълни, че се надява предложената рамка да мине пътя през Националния съвет за тристранно сътрудничество, Министерския съвет и Народното събрание.
„Нямаме претенции, че това е най-съвършеният документ, но може да претърпи корекции до края на месеца“, допълни Борисов.
Калфин посочи, че в началото на май промените, които днес предлага, трябва да влязат в парламента.
Предложението за повишаване на вноските е за период от 12 години това да стане с общо 4,5 процентни пункта, като през година се увеличава с 0,5 вноската за фонд „Пенсии“ и на следващата година – с 0,2 процентни пункта вноската за фонд „Безработица“.
Предлага се от следващата година плавно да се повишава размерът на минималния осигурителен доход на земеделските стопани и тютюнопроизводителите до достигане на размерите, определени за самоосигуряващите се лица. Предложението е за повишаване на минималния осигурителен доход на два пъти по 60 лв., т.е. от 300 лв. на 360 лв. и от 360 лв. на 420 лв.
Калфин предлага и плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо продължителността на живота.
Предлага се първоначално нарастване на възрастта за пенсиониране на жените с 2 месеца всяка календарна година до 2029 г., а от 2030 г. – с по 3 месеца до 2037 г. Предложението за мъжете е възрастта за пенсиониране да нараства също първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по 1 месец всяка календарна година до 2029 г.
Нарастването на необходимия осигурителен стаж за пенсиониране при обичайни условия на труд да става с по два месеца годишно до достигане през 2027 г. на 40 години за мъжете и 37 години за жените, предлага още вицепремиерът.
Министерството на труда предлага и плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране при недостатъчен осигурителен стаж на мъжете и жените до 67 години. В момента минималният изискуем стаж е 15 години. Предлага се нарастване на изискуемия осигурителен стаж с по 3 месеца за календарна година до достигане на 18 години действителен стаж за мъжете и жените през 2027 г. Залага се възрастта за пенсиониране да нараства първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по 1 месец всяка календарна година до достигане на 67-годишна възраст през 2029 г.
Предлага се и въвеждане на възможността за отпускане на намалена пенсия на лицата, на които не достигат до 12 месеца възраст, като пенсията се намалява пожизнено с по 0,4 на сто за всеки месец недостигаща възраст.
За мъжете, работещи в условията на първа категория труд, се предвижда плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране с по 2 месеца, а от 2030 г. – с по 3 месеца за календарна година, до достигането на 57-годишна възраст, а за работещите в условията на втора категория труд – до 62 г. през 2037 г.
За жените от първа категория труд се залага плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране с по 4 месеца на година до достигането на 57 - годишна възраст и до 62 - годишна възраст за работещите в условията на втора категория труд през 2043 г.
Предлага се да се премахне възможността за зачитане на осигурителен стаж 4 г. за 5 г. при осигуряване на повече от едно основание.
Промени ще има и при индивидуалния коефициент при изчисляване на размера на пенсията. От началото на 2019 г. той ще бъде средноаритметично на месечните индивидуални коефициенти.
Предвижда се и отпадане от същата дата на трите години по избор преди 1997 г. при изчисляване на индивидуалния коефициент – така наречените три най-добри години. За периода от 01.01.2016 г. до 31.12.2018 г. се предлага обаче въвеждане на възможност за избор на лицето дали да се включат трите години до 1997 г. при изчисляване размера на пенсията му.
Предлага се и отпадане от 1 януари 2019 г. на максималния размер на новоотпуснатите пенсии, както и повишаване от 35 на 40 на сто от максималния осигурителен доход на максималния размер на отпуснатите до 31 декември 2018 г. пенсии.
В пакета е заложено и увеличаване от 1 януари 2017 г. на тежестта на една година осигурителен стаж при изчисляване размера на пенсиите - и за новоотпуснатите, и за вече отпуснатите пенсии с размер – минимум размера на швейцарското правило, до достигане на коефициент от 1,5 на сто.
преди 9 години Пенсионната "реформа" е в стил - да щипнем от всички по малко :) , не че има някакви кой знае какви други варианти де :)п.п. критикуващите - може ли да критикувате с конкретни предложения , а не с празнословене ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хехе, мине се не мине време и пак това измислят. После стигат до казуса, че трябва да увеличат пенсионната възраст и на ченгетата и войниците, щото не може само на едното магаре във впряга да удължиш хомута, обаче се сблъскват със сериозна съпротива и идеята отива в канала.Както и да го смятат обаче, сметките ще излезнат криви при отрицателен прираст. Целта е грубо казано да се уморят пенсионерите, щото да уморим *** например е неевропейско. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добре беше Калфин като е предвиждал толкоз работи да беше предвидил и само още едно - какво се прави когато/ако парите вземат че не стигат? Ама за това може да се мисли само ако се мисли цялостно, а Калфин (като всеки цоцалист) може да мисли само и единствено в посока как все повече и повече да се взема от работещите за да се дава на неработещите. И така докато и последния работещ си събере куфарите и се изнесе от тая умираща "държава". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нещо освен това може ли да предложите? Или само за толкова ви стига акъла???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нещо освен това може ли да предложите? Или само за толкова ви стига акъла???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години е па ще вдигат ще вдигат докато разберат че с крадене и 100г да я направят възрастта пак няма пари да има.още повече че ще се почне и бягство от внасяне - болнични, борса.да не говорим че и доста места обезлюдяха и още хора се изнасят.така че съотношението работещи - пенсионери няма да го намалят.И още 16млрд да изгелят и те ще свършат . Всичко е сбъркано. Държавата с най ниска възраст на продължителност на живот сме.Не пипайте годините баламурници иначе ... отиде коня у реката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Така като гледам накъде вървят нещата баламите попривършиха.Заема беше най логичното нещо когато няма пари.Ама и тия ще свършат даже се обзалагам че са свършили.ББ не обича вълнения и гаранция ще дръпне още един.На дядо ти Тошо му беше ташкен да връща 12 милиарда при положение че само Арсенал и ВМЗ изнасяха два пъти повече от сегашната икономика.И без стъкмистика моля. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Браво и Честито, чудя се как го е направил тоз анализ и май се сетих ....отзад напред... За да откраднем по X лв на година... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години A ББ се напъва да хвали Калфин, колко работа бил свършил, белким АБВ и Първанов се поуспокоят... *** държава с псевдо реформи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Макс 15 години и ще рухне всичко.2 милион работещи от тях 400000 на държавна заплата и 1,5 мил пенсионери.Петрол нямаме като Норвегия остава на заеми да караме.Още два такива и са спряли крана и там,лошо че и трябва да се връщат.Извода-трябва някой да бачка и да генерира приходи,реалноста-няма кой да бачка.Даже няма да са и 15 години.Пенсии няма да има,елементарно е.Няма от къде да дойдат.В Швейцария хората със скупи коли са или банкери или кравари.Вв БГ са 4 категории мошенници източващи ддс или нещо друго ,обикновенни измамници,нашите хора с обществените поръчки и от двете страни.Има и малко реститути *** те са на привършване щот или им взеха парите или ги похарчиха за глупости.Говоря за масите сега да не вземе някой да се засегне че прави почтен бизнес и не е от тия.Та това е нашата икономика отговор Сигнализирай за неуместен коментар