Китайски компании проявяват интерес към концесиониране на летище Пловдив и превръщането му в логистичен център за Европа и Азия. Това е станало ясно на среща на министъра на икономиката Божидар Лукарски с Чангцинг Джанг от Hainan Longquanren Century Invest and Development Co. Компанията е китайският партньор на "Евро-китайска зона за икономическо развитие", която е част от Тракия икономическа зона, съобщи пресцентърът на икономическото министерство.
Група от китайски компании искат да се включат в изграждането на логистичен и търговски център в Пловдив, където европейски и български продукти ще могат да се представят и изнасят на азиатските пазари, е казал на срещата Чангцинг Джанг. Също така партньорски шоу-рум центрове могат да бъдат открити в свободните зони в Китай.
Представителят на инвеститорите е уверил, че китайската държава залага много на бъдещето на електронната търговия, която се очаква да стане най-важният двигател на азиатската икономика. Много често в големите платформи за електронна търговия обаче се предлагат фалшиви европейски продукти, а чрез подобни центрове клиентите ще могат да се уверят в качеството на стоките. Според Чангцинг Джанг по този начин ще се избегне голямата верига посредници между европейските и китайските потребители.
В рамките на „Евро-китайска зона за икономическо развитие“ в Пловдив китайската страна има намерение да изгради и зали за провеждане на форуми и срещи, както и евро-азиатски университет.
Лукарски е бил запознат с икономическия план “Нов път на коприната”, лансиран от китайския президент Си Дзинпин на Азиатския икономически форум в Боао, Хайнан в края на миналата седмица. Към плана, целящ да подобри търговските връзки с Европа, е учреден фонд от 40 млрд. долара, в който България може да участва с проекти, е посочил китайският бизнесмен.
На срещата е договорено китайски инвеститори да посетят България през май, за да се запознаят на място с възможностите за инвестиции у нас.