Падането на лихвите по депозитите ще продължи, прогнозираха финансови анализатори. Според тях тенденцията е трайна и ще провокира вложителите да търсят нова реализация на средствата си – чрез бизнес, или рискови операции на пазарите. В момента лихвите удариха 11-годишно дъно.
Край на големите доходи от високи лихви по депозитите, вещаят анализаторите, отчитайки резултатите от агресивната политика на Европейската централна банка и спецификата на българския финансов пазар.
”ЕЦБ значително намали лихвите си и освен това започна сериозна политика по т.н. количество улесняване, което реално погледнато налива нова ликвидност на пазара. Т.е. банките в ЕС имат достъп до много евтин ресурс и част от този ресурс се насочва и към България, посредством техните дъщерни фирми”, казва Калоян Станков. ”Политиките на централните банки и глобално са такива, че потискат лихвите надолу. И това вероятно ще бъде така поне още няколко години, което означава, че за гражданите на почти всички европейски страни, включително и България, ще бъде изключително трудно да получават лихви много по-високи от нулевите по своите депозити”, посочва Лъчезар Богданов. Според анализаторите, ниските лихви ще принудят вложителите да търсят нова реализация за спестяванията си.
”Възможности за други инвестиции има достатъчно. Това са фондови пазари, взаимни фондове. Като цяло има доста голям брой инвестиционни схеми, към които могат да се насочат потребителите. Въпросът е, че всички тези схеми са свързани с някакъв риск”, коментира Калоян Станков.
”Целта на цялата политика е да се дестимулират хората да спестяват, а обратно - да се стимулира да харчат да инвестират в момента. Т.е. да изкарат парите от банките, да не са пасивни, да не чакат доходност, да излязат навън и да ги харчат или да ги инвестират, да започнат собствен бизнес”, изтъква Лъчезар Богданов.
Българите обаче не са склонни да рискуват, затова най-вероятна реализация за парите им засега остава добре пресметнат нов бизнес или купуване на недвижими имоти.
”Що се отнася до недвижими имоти, може би ще има някакво раздвижване. Според мен обаче ще е минимално, тъй като голяма част от депозитите всъщност не са до големи суми. Те са сравнително малки суми”, смята Калоян Станков. ”Това, което остава за гражданите и за малкия бизнес е по-активно инвестиране. Т.е. – предприемачество, стартиране на нов бизнес – това са начините за доходност, която да е отвъд 0,1,2% годишно”, съветва Лъчезар Богданов. (БНТ)