Министърът на финансите Владислав Горанов е сезирал Европейската комисия за въведения от Гърция 26% данък за сделки и трансакции с източник България, съобщиха от пресцентъра на финансовото министерство.
Горанов е изпратил писмо до европейския комисар по икономически и финансови въпроси, данъчно облагане и митнически съюз Пиер Московиси, в което изразява безпокойство, че приетите от Гърция данъчни разпоредби са несъвместими с правото на Европейския съюз (ЕС) и нарушават основополагащите принципи, залегнали в Договора за функционирането на ЕС.
Той посочва, че въвеждането на данъчно облагане с 26% данък при източника на всички сделки и трансакции с източник България, както и Ирландия и Кипър, е дискриминационна и непропорционална на преследваната цел мярка. Така по презумпция се приема, че сделките се осъществяват с цел данъчна измама или отклонение от данъчно облагане, само на основание на това, че данъчните режими на облагане с корпоративен данък в тези три страни са по-благоприятни в сравнение с режима на облагане на Гърция.
От министерството са на мнение, че въведеният данък ще се отрази изключително негативно върху дружествата, регистрирани в България, които осъществяват внос от Гърция, независимо дали са с гръцко участие или са изцяло български. Гръцките контрагенти ще бъдат принудени да заплащат по-висока данъчна ставка при заплащане на стоки или услуги от България, т.е. гръцките фирми износителки ще бъдат задължени да заплащат данък в размер на 26% върху всяка сделка, посочват от МФ.
При осъществяване на внос от България гръцките дружества ще бъдат задължени да заплащат предварително данък от 26% върху всеки разход, т.е. върху цената на всяка сделка с компания, регистрирана в България.
Въведените изисквания ще имат неблагоприятен ефект и върху българските фирми, осъществяващи транспортни услуги към/в Гърция, като гръцките получатели на услугата ще трябва да заплащат данък в посочения размер върху разходите за транспортни услуги.
Въведеният данък ще има негативно влияние търговско-икономическите отношения и инвестиционната активност, очакват от министерството.
За 2013 г. стокообменът с Гърция възлиза на 2,981 млрд. евро, а за 2014 г. - 2,818 млрд. евро. Въпреки че се наблюдава спад на стокообмена с 5,5%, се запазва положителното търговско салдо за България – 144 млн. евро, сочи още справка на финансовото министерство.
За периода 1996 – 2014 г. инвестициите на Гърция в България възлизат на 3,581 млрд. евро, което представлява около 8,2% от общия обем на инвестициите у нас за периода и страната заема трето място по обем на инвестициите у нас – след Холандия и Австрия.
Общо над 11 100 са действащите търговски дружества с гръцко участие в България.
Решението на гръцките власти да облагат всяка трансакция към България би довело до фалит на много наши фирми, коментира пред БНР председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
„Има 3-месечен срок, в който гръцката страна трябва да даде обяснение, след като от Европейската комисия бъдат поискани. След това може да се сезира Европейския съд, той да наложи санкции и т.н, но това би отнело време. За нас правилният път е директни разговори между българското и гръцкото правителство“, заяви Велев.
За новия данък се разбра преди десетина дни, когато премиерът Бойко Борисов бе принуден да опровергава твърдения в гръцки медии, че България на свой ред ще въведе наказателен данък за българите, летуващи в Гърция.
Коментар по самото законодателно решение на гръцкия парламент тогава така и не бе даден. Самият закон все още не се прилага, защото тепърва ще се пише подзакановата уредба към него. Преди дни се разбра, че решението ще засегне целия стокооборот с Гърция и може да доведе до трайно влошаване на икономическите отношения между двете страни.