fallback

Вложителите с негарантирани депозити в КТБ искат контрол над временните синдици

Може да бъдат атакувани сделките по прихващания, но не и цесиите, смятат от Асоциацията на пострадалите от КТБ

13:22 | 30.03.15 г. 6

Вложителите с негарантирани депозити в КТБ поискаха контрол над временните синдици. Според адвокат Николай Радев, който представлява Асоциацията на пострадалите от КТБ, останалите кредитори на банката трябва да имат еднакви права с Фонда за гарантиране на влоговете, съобщи БНР.

С последните промени в Закона за банковата несъстоятелност се дават големи правомощия на временните синдици, но няма как те да бъдат контролирани, заяви адвокат Николай Радев. „Ние смятаме, че това води до неравнопоставеност на кредиторите, в случая дори и на Фонда за гарантиране на вземанията, за който се твърди, че е привилегирован кредитор спрямо останалите, но това не е така“, посочи Радев.

В присъствието на финансовия министър Владислав Горанов, зам.-главния прокурор Борислав Сарафов и главния секретар на МВР Георги Костов миналия петък двамата синдици влязоха в КТБ.

Според Людмила Божкова, която е член на Управителния съвет на Асоциацията на пострадалите от КТБ, някой се опитва да ограби вложителите със суми над гарантираните по закон 100 хиляди евро. „Останалите вложители са изолирани, въпреки че има няколко члена, мисля един член, който дава на другите вложители право да четат в някаква стаичка дневниците на синдиците какво са направили“, посочи тя.

Асоциацията е поискала среща с Фонда за гарантиране на влоговете и с председателя на временната комисия в парламента за КТБ Десислава Атанасова.

По думите на Николай Радев банковата несъстоятелност представлява по своята същност несъстоятелност на търговско дружество и дейността на временните синдици, както е регламентирано в търговския закон, трябва да се отчита както на съда, така и на кредиторите. „Смятаме, че в случая, когато става въпрос за банкова несъстоятелност, отчетността и контролът трябва да са още по-големи, а засега не виждаме да е разписан такъв контрол“, каза адвокатът, цитиран от БТА.

Според Радев въвеждането на статута на временен синдик в КТБ е добро решение, защото досега законът не е регламентирал времето от отнемане на лиценза на банката до влизане в сила на това решение. Радев каза, че би могло да бъдат атакувани сделките по прихващания, но не и цесиите.

„Цесията представлява прехвърляне на едно вземане от кредитор на банката (тоест вложител в КТБ) към трето лице, това е продажба на вземане, обясни адвокатът. В случая ставаме свидетели на продажба на влогове в банката на лица, които пък имат кредити и последните прихващат своите задължения по кредита с вземането, което са купили“, посочи Радев. Прихващането може да бъде отменено или да не бъде признато, но отмяна на цесия е несериозно от юридическа гледна точка, смята той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:36 | 28.08.22 г.
fallback