fallback

Взети са мерки за преодоляване на спада на руските и украински туристи у нас

Министерството на туризма облекчи процедурите за издаване на визи на гражданите на Русия, Украйна, Беларус и други страни

18:33 | 29.03.15 г. 7
Автор - снимка
Създател

Предприети са всички мерки за преодоляване на очаквания спад от руски и украински туристи в България и за компенсирането му от други пазари, твърдят от Министерството на туризма.

В началото на февруари тази година беше договорено с Министерството на външните работи облекчаването на процедурите за издаване на визи за руските граждани. Те важат и за Украйна, Беларус, Казахстан, Грузия и Армения.

Освен това се издават краткосрочни двукратни или многократни визи с цел организиран туризъм. Техният срок на валидност е до една година за гражданите, които са използвали при предишни години български визи.

Собствениците на недвижими имоти, които не са посещавали България, пък имат право на краткосрочни двукратни или многократни визи с цел частно посещение. Документите са с едногодишен срок. За онези, които са ползвали вече български визи, валидността е до три години.

До 5 години пък е валидността на визите за непълнолетните и малолетните граждани на посочените държави. Лицата с увреждания получават едногодишни двукратни или многократни туристически визи, допълват от министерството.

Освен това са проведени и допълнителни срещи с Министерството на външните работи с искане повече служители да бъдат съсредоточени в консулските служби на България на територията на Руската федерация. От МВнР са декларирали готовност, че визите ще се издават в тридневен срок заради очаквания интерес към почивките, резервирани в последния момент.

Същевременно се проучва възможността за допълнителни облекчения за издаване на визи за трети страни. Въпросът е поставен пред министър Николина Ангелкова и пред комисаря по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството на Европейската комисия (ЕК) Димитрис Аврамопулос по време на среща, проведена по нейна инициатива в Брюксел.

Създаването на чартърна програма, която да се прилага в крилата на сезоните (за летния сезон в месеците март-април-май, а за зимния: октомври – ноември) също се обсъжда. Предложението е посрещнато позитивно от заместник-генералния директор “Политики за държавна помощ” в ГД “Конкуренция” Герт-Ян Кумпан. Предстои да се предоставят всички необходими детайли на ЕК.

От Министерството на туризма посочват, че използват всички възможности за задълбочаване на сътрудничеството и увеличаването на потока от туристи между България и Русия. Едно от доказателствата за това е приемането на официалното представителство на България в Русия за асоцииран член на Асоциацията на руските туроператори.  

Освен това България има активно участие на големи туристически изложения. По четирите паневропейски телевизии - Eurosport, Discovery Channel, Euronews и National Geographic Channel вече стартира и рекламна кампания на страната. Тя е на обща стойност от около 2,5 млн. евро без ДДС и е финансирана по ОП “Регионално развитие”.

От Министерството на туризма очакват взетите мерки да доведат до увеличение на броя на туристите от други пазари, така че да се компенсира спада от Русия. Прогнозира се ръст от около 5 на сто от Германия. Засилен ръст ще има от Австрия, като очакванията са за около 40 на сто.

Прогнозите за Литва, Латвия и Молдова са за увеличение от над 40%. Данните на туроператорите показват очакван ръст на туристи от Полша (6-7%), Чехия (5-6%), Турция (15%), Гърция (15%), Сърбия (2-3%) и Македония (4-5%).

Положителни са прогнозите и за пазарите Франция (ръст от около 4-5%), Израел (над 10% ръст), Белгия и Словакия (около 20% ръст),Скандинавски страни (ръст от около 3%).

Подобни са резултатите и от вече приключващия зимен сезон, където въпреки спада от около 15 хил. руски туристи, общо се отчита ръст от над 9% или 80 000 туристи повече в сравнение със същия период на миналата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:05 | 11.09.22 г.
fallback