При избора на нов гуверньор на Българската народна банка (БНБ) премиерът и депутатите трябва да гледат не личностите, а принципите, заяви председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев в ефира на bTV.
“Крайно време е да спрем да водим външни хора като месии, има в България достатъчно компетентни хора”, коментира той.
По думите му гуверньорът трябва да е български финансист, разбиращ от материята. Освен това е важно изборът да се осъществи при конкурентна процедура, да има изслушване и дебати.
Водени са разговори и със самия Мавродиев за поста, разкри той.
Надзираването от комисията пенсионни фондове имат положителна доходност в номинален размер за 12 години и предстои да станат ясни резултатите за 10-годишния период, коментира Мавродиев.
На въпрос кое е по-добре - всички средства да са в НОИ или да се разчита на частен фонд, председателят на КФН отговори, че смята, че и в двата варианта спестяванията ще са гарантирани. По думите му става дума за два различни модела, които е трудно да бъдат сравнявани.
По въпроса за Корпоративна търговска банка (КТБ) Мавродиев заяви, че има криминален казус в разграбването на средствата на вложителите, които са се превърнали в кредити на офшорни и кухи компании.
Регулаторът не носи отговорност за провала в надзора на банката, въпреки че е имало манипулации в тази посока, заяви шефът на КФН.
„Очевидно има провал на банковия надзор, неслучайно подуправителят г-н Гунев е обвиняем”, заяви Мавродиев. Според него по отношение на банките КФН има много ограничени правомощия и няма защо да чувства вина за нещо, за което по закон не отговаря.