В България потребяваме три пъти повече енергия на квадратен метър, отколкото в Германия, коментира пред БНР председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев. По тази причина и между първо и второ четене той, заедно с група народни представители от ГЕРБ, е внесъл искане за промяна в проекта за промени в Закона за енергийната ефективност.
Според внесения доклад в енергийната комисия искането на Добрев е обществените сгради да изпълняват мерки за енергийна ефективност не върху 3% от разгънатата си площ, а върху 5% всяка година.
„Ние си поставяме амбициозни цели в посока на енергийната ефективност“, коментира Добрев пред националното радио и допълва, че има огромен потенциал, който трябва да бъде използван, защото той може да помогне и за икономическото развитие на страната и да донесе допълнителни ползи за околната среда.
Промените в Закона за енергийната ефективност не са насочени директно към потребителите, призна още Добрев.
Припомняме, че промените бяха приети експресно на първо четене и в парламентарната комисия, и в пленарната зала, защото Европейската комисия започна процедура срещу страната заради забавеното имплементиране на текстовете на директивата за енергийната ефективност в националното законодателство.
Промените предвиждат още доставчиците на енергия да предоставят на потребителите информация за крайното потребление на почасова база. Целта е домакинствата да планират по-добре своята консумация, а не с цел преминаване на различни тарифни планове.
„Това няма отношение към цената на тока“, каза още Делян Добрев и допълни, че това, което ще свали сметките, са инвестициите в енергийна ефективност.
„Нито една политика в енергетиката не може да намали сметките с 50%, както може да направи санирането на цялата сграда“, каза още депутатът.
По-късно днес в енергийната комисия ще бъдат разгледани предложенията за промени в законопроекта, внесени между първи и второ четене. Част от тях предвиждат всички обществени сгради с разгъната площ над 250 кв. метра да подлежат на задължително обследване и сертифициране. Изключение от това правило обаче са сградите, които са с културна ценност.