Пресилено е да се каже, че стартира реформа в здравеопазването. Мерките, които здравният министър Петър Москов предлага с промените в Закона за здравното осигуряване не са реформа, а стъпки, които са напът да за създадат хаос в системата, това „тюрлю гювеч”. Това каза пред БНР бившият председател на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер по повод на „реформата Москов”.
През изминалата седмица промените в Закона за здравното осигуряване минаха на първо четене в Народното събрание, като не бяха подкрепени от БСП и ДПС.
За да има реформа, е необходимо да има широко експертно и политическо съгласие, каза Джафер. По думитей й ще бъде жалко, ако министър Москов не използва високия си рейтинг, за да направи реални стъпки за реформа.
„По-леви идеи в системата не съм виждала”, коментира Нигяр Джафер и даде пример с идеята за преобразуването на болниците да не са търговски дружества, с одържавяването на НЗОК, с въвеждането на фиксирани бюджети, които сп оред нея не са типични за един „десен” министър.
Относно идеята държавата да осигурява социално слабите за здраве Джафер посочи, че и сига държавата покрива здравните вноски на част от социално слабите - тези по чл. 9 от КСО, които имат парво и на енеригйна помощ. Прицелна група според нея обаче трябва да са трайно безработните, които действително не могат да си плащат вноските.
„Трябва да има повече конкуренция и свобода в системата. Призивът дайте да дадем, няма да доведе до нищо”, заяви Джафер. И допълни, че правилният път е да се осигуряват редовно тези, които сега не си плащат и са демотивирани, а не да се търсят осигуровки от безработните. Хората трябва да бъдат мотивирани да се осигуряват и системата да предлага качество, гарантиран достъп и пациентът да не доплаща от джоба си толкова много, колкота сега, обобщи бившият депутат от ДПС.
Според нея още сме далече от децентрализация на Здравната каса, но трябва да има конкуренция между финансиращите органи, защото „конкуренцията ще промени нещата”. А сега дори не се предлага надграждане на втория стълб, каза тя.
Важен е и разговорът за двата пакета, които ни се предлагат и за това кой ще ги плаща и какво точно ще включват, подчерта Джафер. При допълнителния трябва да е ясно кой го финансира, защото това, което ни се предлага сега, е некоректен подход, не се заявява открито, а се прави тихомълком без да се каже на хората, че това ще изиска или преразпределение на 8-те процента вноска, или официално кеш доплащане.
Според бившия здравен министър от ГЕРБ д-р Стефан Константинов има добри и опасни идеи в проекта на ЗЗО на Москов. Като добра идея той определи
Централизираното договаряне на отстъпки, оценката на здравните технологии, увеличаването на процента на вноската от страна на държавата за групите, които осигурява.
Като индеферентни идеи той определи връщането на арбитража и договорното начало, които по думите му са реверанс към Българския лекарски съюз.
Като опасна идея Константинов определи разделянето на пакета на две части – базов и допълнителен.
Като нереална идея посочи извършването на социологическо проучване за удовлетвореността на пациентите от услугите в болниците, като каза, че мнението на пациента не е аргумент за качеството на услугите. Мярката няма да сработи, въпреки че се приема от хората, но тя не води нищо след себе си. Болниците може да избягват тежки случаи и да не ги лекуват, опасява се Константинов.
Нереално е и плащаето на осигуровките на социално слабите, твърди той. Ако държавата сега не може да осигури с пълен размер вноска за социално срабите, за които плаща в момента, как ще плаща в бъдеще, попита той и постави под въпрос бъдещите критерии за дефиниране на социално слаб.
По негови думи НЗОК си остава непрозрачна институция, защото и сега няма информация колко се плаща на болниците, всички мълчат по този въпрос, каза той. Той обаче вижда логика в това да има по- голям контрол върху Касата от държавата.
Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването, каза, че с предложения от Москов законопроект на ЗЗО стъпките „можеше да са и по-смели”. Продължаваме с абсурда за лимитите на болниците, не може да има лимит на стопанска дейност, която се определя от пазара. Това е нонсенс, каза той.
Можеше лекарствата да се качат на стоковата борса, а не да се търси най-ниска цена чрез правене на търгове, продължи той.
Системата се нуждае от дерегулация, конкуренция и приватизация, смята Кацаров.
Според него предложените стъпки са пахи и няма да доведат до радикална промяна на сиситемата.