fallback

Депутати настояват временна комисия да проучи болниците с големи дългове

Против предложението са парламентарните групи на ДПС и „Атака”

17:33 | 20.03.15 г.

Депутати от шест парламентарни групи поискаха създаването на временна анкетна комисия, която да проучи ситуацията в болниците с големи задължения. Инициатор на предложението е реформаторът Димитър Шишков.

49 депутати от всички групи без ДПС и „Атака” са се подписали под искането, внесено в деловодството на Народното събрание, съобщиха от Движение „България на гражданите”.

„Има много, които не желаят да има такава комисия. Хората обаче трябва да знаят кои са директорите, които са злоупотребявали и са натрупали тези дългове от над 630 милиона лева”, обясни Шишков.

Според него така парламентът можел да помогне и за здравната реформа, и да се предотврати още по-голяма задлъжнялост на болниците в бъдеще.

Според Шишков сред сегашните директори на задлъжнелите болници има много добри, а комисията ще установи дали предшествениците им не са извършвали злоупотреби.

Шишков обясни, че комисията ще провери болница „Свети Георги“ в Пловдив, болниците във Варна, Стара Загора, Бургас, „Александровска“ и Пета градска болница в София, както и други, които са на подчинение на МЗ. Той добави, че става дума за задължения, обявени официално на сайтовете на НЗОК, МЗ и парламента, които са над 630 млн. лева.

„За да се направят такива задължения, те са трупани във времето. Дали заради поемане на спешни случаи, заради некомпетентен директор или поради неразплащане на държавата – това ще се изясни от комисията и ще е добра поука за бъдещите управници на тези болници, а и самият министър и ние като реформатори ще сме предприели превантивни мерки, за да не се стигне до още по-голяма задлъжнялост на болниците“, обясни Шишков.

Той се обяви против практиката мениджъри, натрупали огромни задължения, да преминават от един на друг директорски пост по болниците, без да има санкции.

Предложението е временната анкетна комисия да работи 3 месеца, а членовете й да са на пропорционален принцип между парламентарните сили.

Преди седмица министърът на здравеопазването Петър Москов каза, че при нарушение на финансовата дисциплина директорите на болниците с принципал Министерство на здравеопазването ще бъдат санкционирани и отстранявани.

Москов поясни, че с новата методика, която ведомството готви за финансиране на болниците, всеки директор на болница ще има анекс към договора си за управление за ненатрупване на нови задължения, така че оттук нататък шефът на лечебното заведения ще бъде санкциониран при поети дългове.

Припомняме, че в началото на март Москов също коментира пред депутати, че болниците не може да продължават да харчат безконтролно, както досега, след което държавата да покрива натрупаните задължения. „Всеки шеф на болница, който не спазва разписаните правила, ще бъде сменян“, категоричен бе здравният министър.

Още новини вижте в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:32 | 14.09.22 г.
fallback