България е била най-лоялната, най-принципната и изпълняващата стриктно всички указания на ЕС в областта на енергетиката, затова е и "загубила три големи договора". Това коментира преди началото на Европейския съвет българският премиер Бойко Борисов, цитиран от правителствената пресслужба.
Една от основните теми на срещата на лидерите на общността, която ще се проведе днес и утре в Брюксел, е Енергийният съюз и първите стъпки по неговото създаване. От думите на Борисов става ясно, че България не се отказва от идеята си да се превърне в газов център за Европа и ще поиска включването й при обсъждането на плановете за Енергиен съюз.
Ще настояваме в него да бъдат взети предвид още местните ни находища на природен газ в черноморските блокове „Хан Аспарух“, „Терес“ и „Силистар“, както и да бъде подпомогнато изграждането на новата газова връзка с Гърция.
Припомняме, че по време на Съвета по общи въпроси в началото на седмицата вицепремиерът Меглена Кунева също посочи, че страната ни ще подкрепи Енергийния съюз, но под условието, че ще има ускоряване на работата по инфраструктурата и газовите връзки в Югоизточна Европа.
Газовите връзки със съседните държави са приоритет на не едно правителство на България. Вече шест години обаче няма нито една завършена и въведена в експлоатация връзка. В сряда стана ясно, че по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ за новия програмен период ЕК ни отпуска 38 млн. евро за реализацията на интерконектора със Сърбия, който може да свърже нашата газопреносна мрежа с газовото хранилище Баумгартен в Австрия.
От месеци сигналите от ЕС са, че ще финансират и новата връзка с Гърция (Комотини – Стара Загора), по която пък ще можем да получим достъп до природен газ от Каспийско море.
В Брюксел Бойко Борисов коментира още, че страната ни е подкрепила и санкциите срещу Русия, макар и загубите от това да са значителни, особено в областта на туризма.
Пред журналисти в Брюксел премиерът обърна внимание и на ситуацията в Гърция, която също е тема на Европейския съвет. Според него през последните години, независимо от управлението, южната ни съседка поставя условия за средства и за отлагане на плащанията.
„Четири години България спазваше всички указания, остана с най-нисък бюджетен дефицит. Сега пак ще паднем под 3%, разчетите показват 2,8 на сто. И на нас ни е трудно, видяхте колко трудно постигаме плащането на стари дългове, но го направихме. Крайно време е нашите съседи, които искат да бъдат в еврозоната, в Шенген, където България все още не е, да спазват правилата, за които са поели ангажимент“, заяви Борисов.