Промените в Закона за енергетиката, които предвиждат да не бъде изкупувана електроенергията от неефективни заводски централи и комбинирано производство, ще предизвикат социално напрежение, предупреждават от Националната федерация на енергетиците към КНСБ и Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ.
Ограниченията ще станат причина за съкращаване на служители, редица големи градове ще имат проблеми с топлоснабдяването, обясниха от синдиката.
Представителите на двете синдикални организации поискаха среща с енергийния министър Теменужка Петкова и председателя на енергийния регулатор за изясняване на проблема.
Припомняме, че преди дни „Видахим“, чието електричество се изкупува на преференциални цени, вече анонсира съкращението на служители. В понеделник енергийният министър Теменужка Петкова беше във Видин и коментира, че проблемът не е в промените, тъй като те целят съкращаването на дефицита в Националната електрическа компания (НЕК).
В същото време „Видахим“ се е превърнал от производител на каучукови изделия в производител на електричество – през 2013 година приходите от дейността на предприятието са 54 млн. лева, от които 52 млн. лева – от продажбата на ток.
НЕК изкупува електричеството от 22 заводски централи и 12 топлофикации, които не са ефективни, и през миналата година това е предизвикало дефицит от над 320 млн. лева в държавната енергийна компания, допълни още Петкова.
Причината за загубите от изкупуването на тази енергия е, че цените са преференциални – за да подкрепят високоефективното производство на компаниите, а НЕК трябва да продава това електричество на цената на енергийния микс.
В случая с „Видахим“ изкупната цена на произведената електроенергия е 140 лева за мегаватчас. Цената на енергийния микс на НЕК е определена на 125 лева за мегаватчас.