Всеки десети българин е в риск от дълбока бедност, а безработните и неактивните на пазара на труда са сред най-рисковите групи от бедност. Този извод прави анализ на Института за пазарна икономика „Бедност и рискови групи“, представен днес.
Според изследването през 2013 година близо 10 на сто от българите, или всеки десети, е в риск от така наречената “дълбока бедност“, или тези хора попадат под линията на бедността. Именно тази група сериозно изостава от доходите на средната класа и най-малко се влияе от промените в икономическата среда и на практика е изпаднала в дългосрочна и възпроизвеждаща се бедност, коментира икономистът Петър Ганев от ИПИ.
Той посочи, че сред най-рисковите групи, които са зависими от качеството на образование и процесите на пазара на труда, са безработните и неактивните на трудовия пазар. На практика всеки втори безработен попада в риск от бедност, а всеки трети – в риск от дълбока бедност.
Работещите бедни остават по-малко рискови и не са изложени на дълбока бедност – едва един на всеки 20 работещи е в риск от дълбока бедност, сочи анализът. Този факт на практика означава, че факторът образование е ключов за реализацията на пазара на труда, като пропастта между тези с основно образование и тези с висше е огромна.
При възрастните хора рискът от бедност също е голям, но и тази група е далеч от понятието дълбока бедност, каза още Ганев. По негови думи проблемите на пенсионната система у нас имат водещо значение за бедността сред възрастните у нас. Разликите между мъжете и жените в тази група са много големи – рисковете при жените са чувствително по-високи – делът на бедните възрастни жени над 60 години е 30 на сто спрямо 20% при мъжете. С покачването на възрастта този проблем се задълбочава.
Като най-рискова група от бедност анализът определя групата на децата. В голяма част от случаите става въпрос за семейства с един родител или многодетни семейства, които имат малцинствен профил. Именно при тях рискът от бедност е най-висок – две трети от домакинствата с три или повече деца са в риск от бедност, а над половината са в дълбока бедност. При тази група водещи са проблемите, свързани с училищното образование, което не променя съдбата на децата, живеещи в гета.
Профилът на бедността е различен и на регионално ниво, показва анализът на института. Водещи фактори за бедността по региони са заетостта, делът на висшистите и малцинствените групи. На практика това показва, че регионална политика трудно може да се води централизирано, обобщи Петър Ганев.
Дълбоката бедност се генерира именно сред населението без трудови доходи, каза икономистът. По думите му социалната политика е правилно ориентирана към децата, но не така насочена към бедните. Опитът за максимален обхват на социалното подпомагане към децата е оправдан, но естествено води до по-нисък ефект върху другите рискове групи, посочи икономистът.
Политиките трябва да бъдат ориентирани към нови работни места, защото само това ще повлияе на групите, които са в най-голям риск от бедност, така че тези хора да започнат да работят, каза Ганев. По думите му е хубаво да говорим за политика по доходите, но все пак трябва да действаме по отношение на политики по заетостта.
Относно риска от бедност сред възрастните хора в пенсионна възраст от ИПИ препоръчват провокиране на натрупване на лични спестявания и по-дълго участие на пазара на труда, което също намалява риска от бедност.
преди 9 години Най-добре е работниците да бачкат без пари и дори да си плащат за това, че бачкат на някого. Това му е либералната майка на пазара на труда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Франция не случайно е в стагнация и социалистите срамежливо се чудят как да либерализират пазара на труда, Германия скоро ще има същият проблем след като въведе до 17 минималното заплащане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *** във Франция или Германия и тогава говори дали има нужда от либерализиране на трудовия пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дали е дълбока, средна или плитка, важното е, че почти половината от населението мизерства. И да си говорим, че едва ли не само образованието е проблемът, не е резонно. Има доста квалифицирани, които бачкат за много малко пари. Проблемът на България е цялостно сгрешената структура на икономиката. И преди съм го казвал, една пост-комунистическа страна като нашата, не биваше да възприема изцяло неолибералния модел. В една силно конкурентна глобална среда, без образователна система в крак с времето, без силни корпоративни структури и липса на върховенство на закона, резултатът е такъв, какъвто е днес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пазара на труда трябва максимално да се либерализира и да се изоставят глупавите регулации и рестрикции, които в една ниско ефективна икономика водят само до стагнация. Образованието само по себе си няма да реши този проблем, даже бих казал, че в страната има прекалено много образовани хора и какво от това, недостиг на квалифицирани кадри има във високо технологични сектори в които България така или иначе няма шанс. Изхода е бързо и лесно наемане и освобождаване, почасово заплащане, работа на няколко места където има временен недостиг, изоставяне на минималното заплащане, не е необходимо да си инженер за да станеш добър оператор след няколко месеца стаж. В момента профсъюзи и политици водят демагогска политика която само ще увеличава безработицата и бедността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всеки знае, че с учене и работа ще избегнеш бедността. Въпросът е как да се променят тези които от поколение на поколение не искат да го правят. Определено не като им се дават непрекъснато помощи и привилегии които трудещите се нямат.Вместо това бих вложил тези пари в образованието на техните деца. Примерно цял ден да са на училище, за да могат да се откъснат максимално от манталитета на родителите им.Някои ще кажат с право, а кой ще плаща за това?Аз мисля, че при добре организирана програма за обучение може да се окаже добра инвестиция вместо непрекъснато да се наливат пари в бездънни социални програми, които ги учат да продължават да чакат на държавата.Нашите политици няма да го направят, защото ще загубят сигурен електорат.Държавата ни не иска силно гражданско общество, за да бъде контролирана.Така де да си въртят далаверките отговор Сигнализирай за неуместен коментар