fallback

Заради цената на млякото България иска допълнителни мерки на европейския пазар

Изкупните цени на суровината са намалели с 35% за година, твърдят фермери

18:14 | 16.03.15 г. 4

В България се наблюдава траен спад в цената на млякото, който вече продължава 12-ти месец. Затова е необходимо  да се вземе бързо решение за овладяване на ситуацията в сектора. За това апелира министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на редовното заседание на Съвета на министрите в Брюксел, съобщи пресцентърът на агроминистерството.

Танева подчерта, че в България положението в сектора се влошава на фона на руското ембарго и приключването на квотната система. Министърът прикани колегите си да участват в изготвянето на документ, в който да се включат пакет от мерки в подкрепа на сектора, като се вземат предвид спецификите на всяка една страна-членка на Европейския съюз.

Мерките в подкрепа на сектора, приети от ЕК, за подпомагане на млекопроизводителите, нямат приложение у нас, подчерта Танева. Тя допълни, че страната ни поддържа общото предложение с Румъния, което е представено на Съвета през януари, като то е за въвеждане на допълнителни мерки на пазара на мляко за справяне с последиците от руското ембарго.

„Тези мерки ще допринесат и за по-плавен преход на сектора от квотна система към свободен пазар в условията на забрана за износ за Русия“, категорична бе министър Танева.

„За година изкупните цени на млякото намаляха с около 35%“, заяви пред Investor.bg Танчо Колев от Националното сдружение на месо- и млекопоризводителите. В момента кравето мляко се изкупува на цена 40 – 60 ст./литър, а преди година цената му е била 68 – 78 ст./литър.

Производителите недоволстват заради масирания внос на полско мляко, включително и кондензирано, от мандрите. „В същото време цената на млякото в магазините не намалява“, заяви фермерът.

От въвеждането на руското ембарго пък преработвателите се оплакват от навлезлите на българския пазар сирена, които се продават като местно производство, без да са такива. Основно се фалшифицира кашкавалът, като някои мандри разфасоват евтина гауда и слагат български етикети. В края на януари стана ясно, че въпреки инициативата на България и Румъния и данните за криза в млечния сектор засега Еврокомисията не възприема ситуацията като кризисна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:24 | 14.09.22 г.
fallback