Държавата и промените в Закона за енергетиката не са причина за съкращаването на около 300 работници във "Видахим", коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова на извънреден брифинг в Министерство на енергетиката, предаде БТА. Повод за коментара е очакваното съкращение на около 300 човека, работещи в завода.
„Информацията за съкращаването на около 300 човека в най-бедния регион в България - Видин е тревожна, но недоумявам защо като причина се посочват промените в Закона за енергетиката, които отскоро са в сила“, каза министърът.
Тя обясни, че промените в закона са насочени към "стопяване" на дефицита в НЕК, който за 2014 г. е 644 млн. лева, а изцяло в системата - повече от 3 млрд. лева, посочи тя. По думите й една от предприетите мерки за свиване на дефицита е изваждане от енергийния микс на заводските централи и ТЕЦ, които произвеждат електрическа енергия по неефективен начин, какъвто е и случаят с "Видахим".
НЕК изкупува по преференциални цени произведената от "Видахим" енергия, като за периода 2011 -2013 г. видинското дружество е получило от НЕК 141 млн. лева, при общи приходи на "Видахим" за този период - малко над 170 млн. лева.
Това показва, че "Видахим" на практика се е превърнало в производител на електрическа енергия, отбеляза Петкова. По думите й цената, по която НЕК изкупува от "Видахим" енергията, е 140 лева на мегаватчас, а я продава за 125 лева на мегаватчас, с което НЕК е генерирал загуби от 15 лева на мегаватчас.
Само за 2013 г. "Видахим" е получила от НЕК 54 млн. лева, а разходите за заплати за този период са 4,5 млн. лева, посочи тя.
Не можем да позволим повече енергетиката на България и НЕК да търпят загуби и да генерират дефицит, защото настъпва критичен момент за сигурността на системата, подчерта министърът. По думите й това е наложило промените в законодателството и целите са енергетиката да излезе от колапс.
Според нея заводските централи биха могли да продават електрическа енергия на свободния пазар, където обаче цените са по-ниски. Анализът, който направихме за изкупуването на ток от заводските централи за 2014 г., показва, че генерираната загуба от НЕК е 231 млн. лева, каза още министърът.
Министър Петкова е напрвила опит да се свърже с ръководството на "Видахим", с което ще иска да се срещне утре. Искам да обсъдим проблемите и да обясним на хората, че проблемът не е в държавата, опасявам се, че някой ще им обясни неща, които не отговарят на истината, добави тя. Според публично достъпната информация собственици на "Видахим" са три юридически лица, коментира още Теменужка Петкова.