Над 80% от електропреносната мрежа в България е въздушна и това в съчетание с тежките зимни условия, голямото количество сняг, блокираните пътища и падналите дървета, е довело до скъсани кабели и липсата на ток в стотици жилища в Южна България. Това заяви председателят на парламентарната комисия по енергетика и депутат от ГЕРБ Делян Добрев в ефира на Дарик радио.
Възможно е проводите да бъдат заровени в земята, за да не се влияят от атмосферните условия, но това няма да се случи бързо и няма да бъде евтино, уточни той.
„В Австрия, например, условията също са много тежки, пада много сняг, там 80% от проводите са под земята, но това е отнело много години. А в България е обратното 80% са въздушните линии, а 20% са под земята. Когато се осигурят инвестиции за полагането на кабелите под земята, проблемът ще бъде решен, но това е много скъпо като инвестиция и със сигурност няма да стана бързо", допълни Добрев.
Запитан дали трябва да се увеличи електрическата енергия, за да се стигне до заравянето на жиците, Добрев коментира, че в енергетиката има доста по-сложни проблеми в момента.
Единият от тях е свиването на дефицита в енергетиката, както и необходимостта през втората половина на годината да се намери решение за либерализацията на пазара.
Според Делян Добрев все по-малко клиенти остават на регулирания пазар. До края на 2015 г. само битовите абонати ще останат на него и той ще представлява около 40 на сто от продадената енергия, уточни той.
Колкото по-малък от процентът на този регулиран пазар, толкова по-висока ще бъде цената му, коментира Добрев.
“Ние трябва да търсим решение, което е и наше задължение. Като членове на ЕС по директивите за либерализация на ЕК трябва да търсим дългосрочни решения за либерализация на пазара”, коментира още депутатът от ГЕРБ.