fallback

1,1 млрд. евро ще струва извеждането от експлоатация на 1-4 блок в АЕЦ Козлодуй

Първите проекти за демонтирането на реактора на първи блок ще започнат в средата на април

15:52 | 11.03.15 г. 11

Цялостният процес по извеждането от експлоатация на първите четири блока в АЕЦ „Козлодуй“ ще коства почти 1,107 млрд. евро, сочат прогнозните оценки на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО). Тези средства са необходими за периода 2003 - 2030 година.

Плановете предвиждат да не бъдат унищожени всички съоръжения до "зелена поляна", уточни изпълнителният директор на дружеството Дилян Петров. Част от сградите ще се ползват за други цели.

Оценките на ДП РАО са, че са осигурени общо 764 млн. евро (по Международен фонд "Козлодуй", съфинансиране от държавния бюджет, както и от българския фонд "Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения"). Това означава, че на този етап сметките показват, че ще има недостиг от 342 млн. евро по дейностите за извеждане на четирите блока от експлоатация. Те ще бъдат компенсирани от прецизността при изпълнението на проектите и липсата на забавяне, надява се Петров.

Пропуснатата акумулация от дейността на блоковете е между 513 млн. евро и 1,16 млрд. евро, което означава, че ако те са работели до края на експлоатационния си срок, са щели да наберат сами средствата за извеждане от експлоатация и нямаше да има нужда от фонд "Козлодуй", каза още Петров.

Той беше категоричен, че няма забавяне на работата по демонтиране на блоковете. До 2010 година е имало закъснение по някои проекти между 1 и 2 години.

"Имаше надежда, че блоковете ще бъдат пуснати отново", припомни изпълнителният директор на ДП РАО и допълни, че това е в основата на забавянето. Сега обаче дори са съкратени сроковете за извеждане от експлоатация - с пет години до 2030 година.

Досега са били демонтирани съоръжения от машинните отделения, които са "чисти" от ядрено замърсяване, но всяко парче се сканира поотделно, гарантираха от предприятието. През 2014 година от продажбата на демонтирани съоръжения ДП РАО е получило 5 млн. лева. Общият бюджет на предприятието за миналата година е 36 млн. лева.

Първите проекти за демонтирането на реактора на първи блок ще започнат в средата на април 2015 година, съобщи още Дилян Петров. Става въпрос за сканиране и подготовка за демонтаж на реактора. В тези съоръжения обаче се влиза със специално оборудване и подготовка и не се гледа времето, а безопасността. Вероятно първите дейности по демонтаж ще започнат след 3 години.

Част от отпадъците (само ниско- и среднорадиоактивни отпадъци) ще бъдат съхранявани в новото Национално хранилище на площадка "Радиана" край ядрената ни централа. В хранилището, което получи положителна оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) в началото на февруари, няма да се съхраняват високорадиоактивни отпадъци или отпадъци от чужбина, категорична беше ръководителят на проекта Ира Стефанова.

Тя уточни, че бюджетната стойност на изграждането на новото хранилище е 50 млн. евро, но реалната цена ще зависи от тръжните процедури. Проектът се финансира по Международния фонд "Козлодуй" и фонд РАО, тоест е част от 1,107-те млрд. евро, предвидени за извеждане от експлоатация на първите четири блока на ядрената централа.

Стефанова допълни още, че проектът по изграждане на хранилището се контролира стриктно от Европейската комисия.

Плановете са да бъдат изградени три платформи с по 22 клетки и инфраструктура. Първата платформа, тоест първите 22 клетки на хранилището, ще бъде завършена до 2021 година. Ако има необходимост, ще бъдат реализирани и следващите фази. Експертите уточниха, че ДП РАО е планирало строителството на АЕЦ „Белене“, нови мощности и отпадъци от пети и шести блок и това е наложило проектирането на толкова голямо хранилище. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:27 | 13.09.22 г.
fallback