Заради обилните снеговалежи от последните дни и последвалите аварии по мрежата без ток са 615 селища. Има доста затворени пътища, най-вече второстепенните, в засегнатите от снега области. Продължава работата по възстановяване на водоснабдяването и електроподаването, съобщи БНР.
Бедствено остава положението в Смолян, Кърджали, Лъки, Велинград, Сърница, Гълъбово, Минерални бани, Якоруда и село Ерул в община Трън, по информация на "Гражданска защита".
Над 120 населени места в област Смолян са за пореден ден на тъмно, като някои са без ток още от петък вечерта. Блокирани са пътища до над сто родопски села, прекъснати са и комуникации. Областният управител Недялко Славов каза, че ако атмосферните условия позволят, днес ще бъде направен оглед с хеликоптер. „Към момента са затворени за преминаване Превала и Печинско. За Превала алтернативният маршрут е през Пампорово –Стойките, Печинско остава затворен, проходим е само за високопроходима техника при спешни случаи. Сформирани са групи от секачи, мобилизиран е целият ресурс на горското предприятие и лесничействата, заедно с дърводобивните и дървопреработвателните фирми. Те са насочени организирано по направленията, по които минават роторните снегорини“, каза той.
Областният управител допълни, че целият състав на 101-ви Алпийски батальон помага на населението. Има проблеми с ВиК мрежата, защото няма електрозахранване към помпите и много населени места са без водоснабдяване. Осигурен е агрегат от 101-ви Алпийски батальон и е предоставен на разположение на ВиК дружеството. Със заповед на министъра на образованието, понеделник, вторник и сряда са неучебни дни.
Първан Секиранов, директор на дирекция "Оперативни действия" в дирекцията "Пожарна безопасност и защита на населението", заяви: „По наша информация, в Смолянски регион нещата вървят към подобряване. През нощта са предоставили хранителни продукти в Рудозем. Има блокирани хора вече трети или четвърти ден в хижа "Христо Смирненски".
"Ситуация като сегашната не е имало повече от 25 години насам, толкова много сняг – мокър и тежък, който пречувпа стълбове на електропреносната мрежа", заяви пред телевизия Bulgaria On Air Добромир Симидчиев, бивш зам.-министър на регионалното развитие.
Той предупреди, че е време да се мисли за превенция, тъй като при предстоящото топене на снега се очертават рискове от наводнения и активизиране на свлачища.
Експертът препоръча общините и областните управители, които отговарят за язовири, да изчислят с помощта на специалисти колко вода се очаква да постъпи и да се освободят необходимите обеми, за да не се стигне до преливане на язовири.
В някои съоръжения се очаква за кратко време да постъпят големи количества вода, предупреди той.