Парламентът се разцепи по въпроса дали да се въведе ранно пенсиониране. Депутатите първо приеха решението, но след прегласуване то беше отхвърлено с един глас повече.
Искането беше внесено от БСП и разгледано като втора точка днес в "деня на опозицията" (според правилника на Народното събрание всяка първа сряда от месеца опозиционните сили могат да предлагат точки в дневния ред - бел. ред). Социалистите предложиха на тези, на които не им достигат до две години за пенсия, да могат да се пенсионират с пенсия до 0,4 процента по-ниска на месец.
БСП предложи и да се преустанови процесът на едновременно увеличение на пенсионната възраст и необходимия осигурителен стаж за придобиване на пенсия, допълва БТА. Проектът предвиждаше право на пенсия за осигурителен стаж и възраст да се придобива при навършване на 60 години и 8 месеца за жените и 63 години и 8 месеца за мъжете и осигурителен стаж 34 години и 8 месеца за жените и 37 години и 8 месеца за мъжете.
Проектът на БСП първоначално беше приет, след като получи подкрепата на 94 депутати, 76 бяха против, а 15 се въздържаха. ГЕРБ обаче поиска прегласуване, с което парламентът отхвърли предложението с един глас повече – 93 „за“, 82 „против“ и 12 „въздържал се“.
За искането на социалистите гласуваха депутатите от Патриотичния фронт, ДПС, „Атака“ и БДЦ. Против бяха ГЕРБ, РБ и АБВ. ГЕРБ отказаха да подкрепят проекта с мотива, че за влизането му в сила ще са нужни 120 милиона лева в повече.
Според управляващите не трябва и да се правят и промени на парче в пенсионната реформа. Съпредседателят на Реформаторите Радан Кънев похвали Ивайло Калфин за начина, по който опитва да проведе пенсионната реформа. Той отказа подкрепа за проекта на БСП и обвини управлявалите леви и десни досега в популизъм за пенсиите.
Янаки Стоилов репликира Кънев, че неговият предшественик Иван Костов е основен отговорник за пенсионния модел, оставил с ниски пенсии много българи. Социалистът обвини Кънев и в двойна политическа игра, в която обявява Калфин за добър, а Първанов за лош, и го предупреди, че разломът там не е така голям.
Лидерът на ДПС Лютви Местан обвини мнозинството, че обявило гръмко, че има съгласие по 99 точки, но по ключови важни няма – за пенсионната реформа, данъците, Украйна.
Още политически новини можете да прочетете в Dnes.bg