Услугата, предоставяна от Uber, не отговаря на българските закони, заяви пред Дарик радио министърът на транспорта Ивайло Московски.
Думите му дойдоха след неофициалната информация, че Националната aгенция по приходите, вътрешното и транспортното министерство организират съвместна акция и скоро ще тръгнат на масови проверки срещу българския клон на услугата за споделено пътуване, която се явява и пряк конкурент на всички таксиметрови компании.
Според информацията залавянето на "алтернативните таксита" щяло да става чрез тайни клиенти. Наказанието за нарушителите е 1500 лева глоба, отнемане номерата на колата и конфискуване за 6 месеца. До 6000 лева скача глобата при многократно нарушение, а "арестът" на автомобила става година.
Запитан не е ли крайно време законите ни да започнат да отговарят на новите технологии, министър Московски подчерта, че война с такъв тип услуги, които навлизат на пазара, нито иска, нито ще води.
"Проблемът с колите на Uber е по какъв начин ще гарантират безопасността и сигурността на пътниците, наемайки едно такова такси. Ако случайно автомобил, изпълняващ услугата на Uber, извърши някакви криминално деяние, по какъв начин може човек да се оплаче на някого или да бъде контролирано това", изтъкна министърът.
Според него ангажимент на компанията, която предоставя този тип услуги, е да предприеме действия, с които да регламентира дейността си, като добавят допълнителна сигурност и безопасност към пътниците, за които предоставят тази услуга.
Коментирайки темата за връщането на мобилните камери на пътя, министър Ивайло Московски коментира, че докато те са функционирали и превенцията е била по-добра, и катастрофите са били по-малко.
"При отмяната на мобилните камери драстично се увеличиха катастрофите", заяви министърът.
Той изрази надежда, че след връщането им на пътя катастрофите отново ще намалеят.