fallback

Правителството формулира насоките за борба с корупцията

До края на март трябва да бъде готова и актуализираната стратегия за превенция и противодействие на корупцията

14:52 | 27.02.15 г.
Правителството формулира насоките за борба с корупцията

Липсва институция и механизъм за цялостна координация и контрол на антикорупционните политики, както и реален контрол на декларациите за имуществено състояние  и законодателни пропуски, които пречат на борбата с корупцията.

Това са основните заключения от доклада на междуведомствената група, която трябваше да анализира политиките и да предложи насоки за превенция и противодействие на корупцията. Документът беше одобрен по време на днешното заседание на Министерския съвет, пише правителствената пресслужба.

За да бъдат преодолени тази проблеми трябва да бъде изградена ефективна система от антикорупционни органи, както и на система за противодействие на политическата корупция и корупцията по високите етажи на властта и в съдебната власт, предлагат експертите.

Ще се работи още и за освобождаване на гражданите от дребната корупция, както и за намаляване на корупцията при възлагане на обществени поръчки.

Тези препоръки ще залегнат в актуализираната стратегия за превенция и противодействие на корупцията, която трябва да бъде внесена в Министерския съвет до 30 март.

По-рано днес в медиите излезе информация, че правителството ще създаде специално звено за борба с корупцията и ще му възложи 30 високопоставени политици и чиновници, замесени с корупция да влязат в затвора.

„Абсурдно е да се запише, че ще има 30 осъдени за корупция по високите етажи на властта“, коментира в тази връзка правосъдният министър Христо Иванов пред журналисти след края на заседанието на Министерския съвет, цитиран от Dnes.bg. Той каза, че няма обяснение откъде цифрата се появява в медиите.

Правосъдният министър обясни още, че звеното ще е на база опита на прокуратурата в създаването на такива звена.

"Звено за наказателно преследване по високите етажи на властта следва да се направи като координирано по Закона за съдебната власт между главна прокуратура, МВР и ДАНС, така че топката е в тяхното поле, те да изградят и да предложат необходимата рамка, която няма да изисква промени в законодателството, и да организират работата“, обясни министърът.

По думите му фокусът ще бъде върху сериозното преустройство на институционалната и законова рамка за предотвратяване на конфликта на интереси по административен път и превенцията на корупцията с административни мерки.

"Инструментите са два – основно превенция на конфликт на интереси и внимателно изследване на имуществото на лицата по високите етажи на властта“, каза още Иванов и допълни, че препоръката на ЕК е за един орган.

Иванов напомни, че в момента тези правомощия са разпределени между комисията за предотвратяване на конфликт на интереси, Сметната палата, НАП и др. Министърът обаче каза, че е много рано да се каже дали от тях ще дойдат хора, които да се включат в новото звено.

Целта ни е да има ефективно решение, но наистина сега няма, призна той.

По отношение на финансирането Иванов отбеляза, че стремежът ще е за вместване в сега съществуващия ресурс на органите, между които са разпръснати тези правомощия. За да искаме пари от бюджета, трябва актуализация на бюджета, което няма как да стане, коментира Иванов.

Той уточни, че съдбата на БОРКОР не е обсъждана отделно, но посочи, че очевидно част от функциите, които има това звено, трябва да се използват по по-добър начин и това ще се случи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:10 | 06.09.22 г.
fallback